Wszyscy ludzie prezydenta. Człowiek od Palikota w Instytucie Komorowskiego

Tadeusz Zielniewicz, bliski znajomy Janusza Palikota, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, wszedł do władz Instytutu Bronisława Komorowskiego.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Tadeusz Zielniewicz, bliski znajomy Janusza Palikota, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, wszedł do władz Instytutu Bronisława Komorowskiego. O Zielniewiczu zrobiło się głośno w ubiegłym roku, kiedy jeden z pracowników zarzucał mu mobbing. Sprawa znalazła epilog w sądzie. Poszkodowanemu przyznano odszkodowanie.

W listopadzie ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał Muzeum Łazienki Królewskie zapłacić 50 tys. zł na rzecz Zdzisława Obiedzińskiego, byłego szefa ochrony. Twierdził on, że był nękany i mobbingowany przez dyrektora Tadeusza Zielniewicza. Sprawę opisał „Newsweek”. Tygodnik cytował jednego z pracowników Łazienek, który miał mówić, że dyrektor „bywa agresywny, poniża współpracowników, rzuca mięsem”.

Mimo to Ministerstwo Kultury przedłużyło Zielniewiczowi kontrakt na kolejne siedem lat.

„Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie o mobbing z powództwa byłego pracownika Pana Zdzisława Obiedzińskiego zapadł przeciwko Muzeum, a nie personalnie przeciwko Dyrektorowi Tadeuszowi Zielniewiczowi” – głosi komunikat Muzeum przesłany „Codziennej”.

Służby prasowe placówki podkreślają w nim, że „Dyrektor Zielniewicz osobiście nie jest skazany żadnym wyrokiem sądu”, a muzeum złożyło apelację do sądu wyższej instancji.

„Wyrok Sądu Pracy w sprawie o mobbing Muzeum uważa za niesprawiedliwy, a roszczenia finansowe Pana Z. Obiedzińskiego za bezzasadne” – czytamy w oświadczeniu.

Wygląda na to, że były prezydent Bronisław Komorowski podziela opinię muzeum i Zielniewicz trafił do jego fundacji. Jak wynika z zapisów internetowego monitora sądowego i gospodarczego, dyrektor Łazienek zasiada w jej radzie. Oprócz niego organizacją kierują byli współpracownicy Komorowskiego z Kancelarii Prezydenta: Paweł Rybicki (jako prezes) i Paweł Lisiewicz (jako wiceprezes).

Dyrektor Łazienek Królewskich to również bliski znajomy Janusza Palikota.

W gronie współpracowników skandalisty do niedawna był Tadeusz Zielniewicz, aktywny członek najpierw SZSP, a następnie ZSMP, gdzie pełnił funkcję sekretarza komisji kultury w zarządzie wojewódzkim ZSMP. W 1980 r. powołano go do pracy w komitecie wojewódzkim PZPR, a na początku 1982 r. został wojewódzkim konserwatorem zabytków – pisała w 2011 r. „Gazeta Polska” w tekście pt. „Służby stawiają na Palikota”.

Zielniewicz na stanowisko dyrektora muzeum został powołany w 2010 r., jeszcze przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Wcześniej był szefem Wejchert Golf Club, zasiadał także w innych spółkach twórcy ITI, w Polskiej Radzie Biznesu oraz w lubelskim Polmosie razem z Palikotem.
 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

Samuel Pereira
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo