Słowa premier Ewy Kopacz o tym, że Polska może przyjąć większą liczbę imigrantów, wywołały natychmiastową reakcję i skupiły uwagę mediów. Błyskawicznie dementował je rzecznik rządu zapewniając, że nasz kraj przyjmie 2 tys. uchodźców, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami. Tymczasem jeden z korespondentów „The Times” opublikował zestawienie uwzględniające nowy podział uchodźców. Wynika z niego, że Polska jest wśród krajów, które przyjmą największe grupy.

Nie mówimy już dzisiaj o tej liczbie 2200, tylko - w związku z tym, że jednak mimo wszystko napływa coraz większa ilość uchodźców do Europy - że to rozdanie będzie od nowa rozpatrywane. Czyli będziemy znowu dzielić między poszczególne kraje europejskie odpowiednie kwoty i będzie pewnie musiała paść deklaracja ze strony Polski - mówiła Ewa Kopacz po wyjazdowym posiedzeniu rządu w Gdańsku.

Na te słowa błyskawicznie zareagował rzecznik rządu Cezary Tomczyk przekonując, że słowa premier Kopacz zostały źle zrozumiane. Podkreślił on, że Polska zadeklarowała się przyjąć ok. 2 tys. uchodźców i w tej kwestii nic się nie zmienia.
 
CZYTAJ WIĘCEJ: Kopacz chce więcej uchodźców. Rzecznik: Została źle zrozumiana
 
Korepondent „The Times” z Brukseli - Bruno Waterfield - opublikował na Twitterze informacje na temat projektu przesiedlenia uchodźców z Węgier, Włoch oraz Grecji. Wynika z niego, że Komisja Europejska planuje przeniesienie w sumie 160 tys. uchodźców. To o 120 tys. osób więcej, niż proponowano początkowo. Poza rozdysponowaniem 40 tys. osób, które uzgadniano wcześniej, szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker chce, aby poszczególne kraje Unii Europejskiej obowiązkowo przyjęły dodatkową liczbę uchodźców przebywających obecnie we Włoszech, w Grecji i na Węgrzech.


Ponadto na Twitterze opublikowane zostało również nowe zestawienie uwzględniające najnowsze plany redystrybucji uchodźców. Kluczem podziału procentowego jest m.in. populacja poszczególnego kraju, dobrobyt gospodarczy, informacje na temat wcześniejszej integracji azylantów oraz stopa zatrudnienia w danym kraju.

Zgodnie z tym zestawieniem, Polska znajduje się w czołówce krajów, które miałyby przyjąć największą grupę uchodźców. Mowa jest nawet o liczbie w sumie ponad 10 tys. imigrantów.