TYLKO U NAS: Esbek chce zablokować sprzedaż najnowszego tomu "Resortowych dzieci"

Andrzej i Władysław Derlatkowie, opisani przez Dorotę Kanię, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza w książce "Resortowe dzieci.

Marcin Pegaz/Gazeta Polska
Andrzej i Władysław Derlatkowie, opisani przez Dorotę Kanię, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza w książce "Resortowe dzieci. Służby", chcieli, by sąd nakazał jej wydawcy przeprosić ich, wypłacić po kilkadziesiąt tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia oraz... wycofać książkę z dystrybucji.

Sąd na szczęście oddalił zabezpieczenie w postaci wycofania książki z obiegu, ale można spodziewać się, że Derlatkowie będą dalej nękać wydawców i autorów "Resortowych dzieci" - w trybie karnym lub cywilnym.

Ich inicjatywa może też zachęcić innych funkcjonariuszy bądź współpracowników komunistycznych służb specjalnych do zbiorowej akcji mającej na celu zablokowanie niewygodnej publikacji.

Opisany w "Resortowych dzieciach" Andrzej Derlatka pracował w wywiadzie PRL i III RP, był m.in. dyrektorem gabinetu szefa Urzędu Ochrony Państwa (1994-1997), przedstawicielem UOP przy Kwaterze Głównej NATO (1997-1998), zastępcą dyrektora Zarządu Wywiadu UOP (1998-1999). W 1999 zwolniony z UOP, powrócił do służby (na poprzednie stanowisko zastępcy dyrektora Zarządu Wywiadu UOP) w 2001. Po zmianach organizacyjnych od 2002 pracownik Agencji Wywiadu, był zastępcą szefa Agencji w latach 2002-2005, a od maja do sierpnia 2004 pełnił obowiązki szefa Agencji Wywiadu. W latach 2005-07 był ambasadorem RP w Korei Południowej.

Jak czytamy w "Resortowych dziechach. Służby", Andrzej Derlatka w czasach PRL po zdaniu egzaminu oficerskiego na ASW w czerwcu 1979 roku został awansowany na podporucznika. Zwierzchnicyzwrócili na niego uwagę, gdyż 3 lipca 1980 roku Komisja kwalifikacyjna naboru kandydatów do Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadowczych Departamentu I zakwalifikowała Derlatkę na kurs 1980–1981.W OKKW miał uczyć się jako „Andrzej Denar”. Wstępny kierunek legendowania uzgodniono z płk. Ordyńcem. Tu Denar został sekretarzem OOP. W opinii pisano, że Derlatka „posiada wieloletnie perspektywy pracy w wywiadzie, zarówno w kraju jak i za granicą. Może być zatrudniony w Wydziale I lub XI Departamentu I MSW”. Do końca PRL-u Andrzej Derlatka był związany z komunistycznym wywaidem.

Jego ojciec Władysław Derlatka był znanym komunistycznym aparatczykiem. W latach stalinizmu pracował w Związku Walki Młodych.

 

 Źródło: niezalezna.pl

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo