Prokuratura rozkłada ręce. „Nie możemy zablokować publikacji dokumentów na Facebooku”

  

Pełna dokumentacja śledztwa w sprawie afery podsłuchowej trafiła do sieci. - Kilkanaście osób miało dostęp do akt. Mamy listę tych osób. Prokuratura Okręgowa w Warszawie już prowadzi śledztwo ws. wycieku akt - przekazała prokuratura Warszawa-Praga.

Rzecznik Prokuratury Renata Mazur najpierw potwierdziła autentyczność materiałów z akt afery podsłuchowej. - Materiały dotyczą z afery podsłuchowej. Materiały zostały przejrzane przez referenta i bez wątpienia są to fotokopie akt - powiedziała prokurator.

W aktach jest wszystko, m.in. można sobie przeczytać całe zeznanie Pawła Grasia. Są też zdjęcia restauracji, a dokładnie miejsc, w których były podsłuchy. Wszystko opublikował na swoim facebookowym profilu Zbigniew Stonoga.

- W marcu br. doszło do pierwszego upublicznienia materiałów z akt sprawy. Wówczas skierowaliśmy wniosek o przekazanie sprawy o wskazanie jednostki prokuratury, która takie śledztwo by przeprowadziło. Udostępnianie akt ze śledztwa ws. afery podsłuchowej stronom postępowania rozpoczęło się w lutym - powiedziała Mazur.

Dodała, że strona postępowania na pewnym etapie ma pełne uprawnienia wglądu w akta sprawy. Prokurator nie ma żadnych możliwości, aby bezkrytycznie i bez końca ograniczać dostęp stronom postępowania. - Strony korzystały z tego uprawnienia. Były to materiały udostępniane na określonych zasadach, o których strony były pouczone - powiedziała prokurator.

- Mamy pełny wykaz osób, którym akta sprawy były udostępniane. Są to oświadczenia z podpisem, datą i miejscem. Tych osób jest kilkanaście. Ta lista zostanie przekazana do prokuratury okręgowej. Nie mamy fizycznej możliwości zablokowania dokumentów, które pojawiają się na Facebooku - przekazała Renata Mazur.

Rozpowszechnianie danych ze śledztwa jest zagrożone karą do 2 lat więzienia.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,TVP Info


Wczytuję komentarze...

Timmermans o współpracy z Wojciechowskim. Jak zareagował na kandydata z Polski?

/ By Michael Thaidigsmann - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76392264; Telewizja Republika

  

Frans Timmermans został kandydatem na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu. Oznacza to, że nie będzie już zajmował się praworządnością, ale przy sprawowaniu swojej nowej funkcji będzie musiał współpracować z komisarzem ds. rolnictwa, na którego kandydatem jest Janusz Wojciechowski. Timmermans zabrał głos, jak widzi ewentualną współpracę.

Holender, który w nowej Komisji Europejskiej ma nadzorować m.in. rolnictwo, był pytany, czy problematyczny jest dla niego fakt, że wobec Wojciechowskiego postępowanie prowadzi Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

[polecam:https://niezalezna.pl/287456-timmermans-bedzie-musial-wspolpracowac-z-wojciechowskim-znamy-sklad-nowej-ke]

Odpowiedział, że nie widzi żadnego problemu w tym, by współpracować z Wojciechowskim. Wskazał, że stanowisko komisarza ds. rolnictwa będzie istotne w kontekście zmian klimatycznych.

"Jeśli chcemy dokonać zmian w Europie we właściwym kierunku, musimy zmienić wspólną politykę rolną" 

- powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o stworzenie "zrównoważonego" rolnictwa, które będzie funkcjonowało w poszanowaniu bioróżnorodności i będzie jak najlepiej wykorzystywało surowce naturalne.

"Nie widzę żadnych przeszkód, by z nim (Wojciechowskim) współpracować, gdy zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski"

- podsumował Timmermans.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl