Prokuratura rozkłada ręce. „Nie możemy zablokować publikacji dokumentów na Facebooku”

  

Pełna dokumentacja śledztwa w sprawie afery podsłuchowej trafiła do sieci. - Kilkanaście osób miało dostęp do akt. Mamy listę tych osób. Prokuratura Okręgowa w Warszawie już prowadzi śledztwo ws. wycieku akt - przekazała prokuratura Warszawa-Praga.

Rzecznik Prokuratury Renata Mazur najpierw potwierdziła autentyczność materiałów z akt afery podsłuchowej. - Materiały dotyczą z afery podsłuchowej. Materiały zostały przejrzane przez referenta i bez wątpienia są to fotokopie akt - powiedziała prokurator.

W aktach jest wszystko, m.in. można sobie przeczytać całe zeznanie Pawła Grasia. Są też zdjęcia restauracji, a dokładnie miejsc, w których były podsłuchy. Wszystko opublikował na swoim facebookowym profilu Zbigniew Stonoga.

- W marcu br. doszło do pierwszego upublicznienia materiałów z akt sprawy. Wówczas skierowaliśmy wniosek o przekazanie sprawy o wskazanie jednostki prokuratury, która takie śledztwo by przeprowadziło. Udostępnianie akt ze śledztwa ws. afery podsłuchowej stronom postępowania rozpoczęło się w lutym - powiedziała Mazur.

Dodała, że strona postępowania na pewnym etapie ma pełne uprawnienia wglądu w akta sprawy. Prokurator nie ma żadnych możliwości, aby bezkrytycznie i bez końca ograniczać dostęp stronom postępowania. - Strony korzystały z tego uprawnienia. Były to materiały udostępniane na określonych zasadach, o których strony były pouczone - powiedziała prokurator.

- Mamy pełny wykaz osób, którym akta sprawy były udostępniane. Są to oświadczenia z podpisem, datą i miejscem. Tych osób jest kilkanaście. Ta lista zostanie przekazana do prokuratury okręgowej. Nie mamy fizycznej możliwości zablokowania dokumentów, które pojawiają się na Facebooku - przekazała Renata Mazur.

Rozpowszechnianie danych ze śledztwa jest zagrożone karą do 2 lat więzienia.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,TVP Info


Wczytuję komentarze...

Szef unijnej dyplomacji poirytowany biernością UE. "Powinna pobudzić w sobie apetyt na władzę"

/ zdjęcie ilustracyjne / European Parliament CC-BY-4.0

  

Unia Europejska powinna działać zamiast komentować i wyrażać zaniepokojenie - podkreślił dziś po zakończonej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Wskazał, że rządy krajów UE muszą być chętne do tego, by interweniować w sytuacji kryzysów międzynarodowych, ponieważ w przeciwnym wypadku ryzykują, że w ich polityce zagranicznej wystąpi paraliż.

- Europa powinna pobudzić w sobie apetyt na władzę, chęć do działania, do prawdziwego działania, a nie do komentowania i mówienia codziennie, że jesteśmy zaniepokojeni, bardzo zaniepokojeni, niezwykle zaniepokojeni

- powiedział Borrell.

[polecam:https://niezalezna.pl/308347-pokojowy-plan-trumpa-ws-bliskiego-wschodu-szeroko-komplementowany-jest-reakcja-polskiego-msz]

Szef unijnej dyplomacji dodał, że już w poniedziałek okaże się, czy UE potrafi podejmować decyzje. Wtedy właśnie szefowie MSZ krajów UE spotkają się w Brukseli, żeby przedyskutować plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu zaproponowany przez władze USA.

- Powinniśmy być w stanie zaoferować coś lepszego

- powiedział Borrell i podkreślił, że nie wystarczy ocenić, iż amerykański plan jest zły.

Przedstawiony 28 stycznia przez prezydenta USA Donalda Trumpa plan zakłada utworzenie dwóch oddzielnych państw - Izraela i Palestyny. Palestyńską stolicą miałoby być miasteczko Abu Dis oddalone o 1,6 km od Jerozolimy Wschodniej. Izrael uzyskałby pełną suwerenność nad żydowskimi osiedlami na Zachodnim Brzegu Jordanu. Projekt zakłada też zamrożenie na cztery lata żydowskiego osadnictwa na palestyńskich terenach administrowanych obecnie przez Izrael oraz całkowitą demilitaryzację Palestyńczyków.

[polecam:https://niezalezna.pl/308230-francja-popiera-plan-trumpa]

Plan 1 lutego odrzuciła Liga Arabska. Na spotkaniu szefów MSZ państw arabskich w Kairze prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oświadczył, że Autonomia zerwała wszystkie związki z USA i Izraelem. 3 lutego plan odrzuciła też Organizacja Współpracy Islamskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts