Niemcy wyręczą prokuraturę w Warszawie? Polscy śledczy nie byli zainteresowani książką Rotha

  

Niemiecka prokuratura wszczęła wstępne dochodzenie wyjaśniające w sprawie katastrofy smoleńskiej. Przyczynkiem do takich działań były informacje zawarte w książce niemieckiego dziennikarza Jurgena Rotha. Warto więc przypomnieć, że polscy śledczy fakty zawarte w publikacji Rotha zlekceważyli i nie zwrócili się nawet do strony niemieckiej o dostęp do akt wywiadowczych.

Pełnomocnik kilku rodzin smoleńskich, mecenas Stefan Hambura, powiedział portalowi Niezalezna.pl: - Niemiecka prokuratura generalna może skorzystać z pomocy różnych instytucji i zwracać się do niemieckiego rządu w tej sprawie. W urzędzie kanclerskim znajduje się także koordynator ds. służb specjalnych i bez problemu prokuratura może dotrzeć do różnych dokumentów. Mam nadzieję, że tak zrobi. Widać, że Niemcy traktują tą sprawę bardzo poważnie.

Działania Niemców to efekt publikacji „Tajne akta S. – Smoleńsk, MH17 i wojna Putina na Ukrainie” autorstwa niemieckiego dziennikarza śledczego Jürgena Rotha. Autor ujawnił w niej istnienie tajnych akt Federalnej Służby Wywiadowczej (BND), odnoszących się do przyczyn katastrofy. Dziennikarz opisał dokumenty, mające świadczyć o tym, że wyjaśnienie tragicznego finału lotu Tu-154 leży „z wysokim prawdopodobieństwem w zamachu z użyciem materiałów wybuchowych, zrealizowanym przez dział FSB w ukraińskiej Połtawie, a prowadzonym przez generała Jurija D. z Moskwy”.

Pod koniec marca 2015 r. mecenas Stefan Hambura złożył wniosek do polskiej prokuratury wojskowej o dołączenie do akt śledztwa smoleńskiego tez wysuniętych przez Jürgena Rotha. Mecenas zaznaczał, że bez dokumentów wywiadu niemieckiego (BND), które przedstawia i na które powołuje się dziennikarz, nie jest możliwe stwierdzenie okoliczności, przyczyn i przebiegu katastrofy smoleńskiej.

Ale w połowie maja 2015 r. rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej ppłk Janusz Wójcik powiedział "Gazecie Polskiej Codziennie", że "w aktualnym stanie rzeczy brak jest podstaw do podejmowania czynności procesowych w tej sprawie". – Wiedzę o kwestiach związanych z książką niemieckiego dziennikarza prokuratura posiada z mediów. Podobnie z mediów znane jest śledczym stanowisko rzecznika niemieckiej BND, zaprzeczające rewelacjom głoszonym przez Jürgena Rotha – dodał rzecznik.

Antoni Macierewicz, przewodniczący sejmowego zespołu smoleńskiego, następująco skomentował wówczas słowa ppłk. Wójcika: Stanowisko wyrażone przez rzecznika NPW w sprawie niepodjęcia przez nią kroków związanych z ujawnieniem przez Jürgena Rotha informacji o katastrofie smoleńskiej jest kuriozalne i nie wykluczam, że podpada pod art. 231 kk, czyli niedopełnienie obowiązków służbowych. Jeżeli prokuratura posiada wiedzę o możliwości istnienia dowodów w sprawie, którą prowadzi, ma prawny obowiązek podjąć własne czynności w celu uzyskania tych dowodów. Przypomnijmy, że nie chodzi tu o żadne „tezy” Rotha, tylko o dokumenty, które on cytuje, i które mogą wskazywać na przestępstwo planowania i przeprowadzenia zamachu na kierownictwo państwa polskiego.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Czworonożny funkcjonariusz zasilił szeregi gorlickiej Policji

Policja / malopolska.policja.gov.pl

  

Liczący sobie półtora roku owczarek niemiecki zasilił szeregi gorlickiej Policji. Przewodnikiem psa jest sierż. Ireneusz Jędrzejowski, na co dzień pełniący służbę w Komisariacie Policji w Bieczu.

Zaledwie kilka dni temu owczarek wraz ze swoim opiekunem wrócili z kilkumiesięcznego szkolenia, które odbyli w Zakładzie Kynologii Policji w Sułkowicach. "Motor" – bo tak wabi się nowy nabytek gorlickich stróżów prawa - wykorzystywany będzie do różnych zadań interwencyjnych i tropiących. Będzie pomagał funkcjonariuszom w działaniach prewencyjnych, jest też przygotowany do służby podczas imprez masowych, zgromadzeń oraz pościgów. W razie potrzeby czworonożny funkcjonariusz pomoże także w akcjach poszukiwawczych, bo potrafi tropić ludzkie ślady.

Owczarek przyzwyczaja się obecnie do nowego otoczenia i nowych ludzi. Zaprzyjaźnił się już z kilkoma policjantami, którzy pełnią służbę w tym komisariacie. Jest energiczny i pełen zapału do pracy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl