Rajd rosyjskich „Nocnych wilków” przez Polskę! Gang motocyklowy Putina chce uczcić dzień zwycięstwa

Olga Alehno

Szefowa działu „świat” w „Gazecie Polskiej Codziennie”. W tygodniku „Gazeta Polska” kieruje działem „Światowa prasa o Polsce”.

Kontakt z autorem

  

Członkowie ulubionego gangu motocyklowego prezydenta Rosji Władimira Putina pod koniec kwietnia organizują rajd z okazji 70-lecia zakończenia drugiej wojny światowej. Gang motocyklowy, którego członkowie walczą po stronie terrorystów, okupujących ukraiński Donbas, uda się w podróż z Moskwy do Berlina. Mają przejechać m.in. przez Wrocław.
 
Jak informuje gang na swojej stronie internetowej, rajd ma wyruszyć 25 kwietnia z Moskwy. Trasa motocyklistów Putina przebiegać będzie przez Mińsk-Brześć-Wrocław-Brno-Bratysławę-Wiedeń-Monachium-Pragę-Torgau-Karlshorst. Zakończy się w Berlinie 9 maja.
 
„Motocykliści przejadą ponad 6 tys. kilometrów. Rajd rozpocznie się w ważnym dla historii Zwycięstwa dniu – 25 kwietnia. W tym dniu w 1945 r. zamknął się pierścień Armii Czerwonej wokół faszystowskiego Berlina” – czytamy w podniosłym opisie imprezy. Organizatorzy zapowiadają, że podczas rajdu będą „zwiedzać kompleksy pamiątkowe” drugiej wojny światowej.
 
Gang zapowiada huczny wjazd do niemieckiej stolicy… „Kolumna motocyklowa z flagami Zwycięstwa przejedzie przez miasto, oddając hołd pamięci i szacunku dla zmarłych i weteranów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”. Zakończy się przejazd gangu złożeniem kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Radzieckich w Berlinie-Tiergarten.
 
Jak pisał w marcu amerykański tygodnik „Times”, ten skrajnie nacjonalistyczny motocyklowy gang jest „jednym z najważniejszych elementów miękkiego oddziaływania (soft power) Rosji na Europę Wschodnią. Rajdy i wiece Nocnych Wilków w takich krajach, jak Ukraina, Estonia, Serbia, Rumunia oraz Bośnia służą promocji panslawizmu i rosyjskiego patriotyzmu w byłych sowieckich strefach wpływu. W ich rajdach uczestniczy często Władimir Putin [...]”. Warto dodać, że w 2013 r. z powodu bliskich związków Putina z „Nocnymi Wilkami” nazwisko rosyjskiego przywódcy znalazło się na liście... członków grup przestępczych, przygotowanej przez Narodowe Biuro Śledcze Finlandii.
 
Członkowie gangu motocyklowego odegrali również znaczącą rolę w okupacji ukraińskiego Krymu. Później, pojawiła się informacja, że niektórzy z nich walczą po stronie rosyjskich najemników w ukraińskim Donbasie.
 
Na stronie gangu można znaleźć również zapowiedź rajdu samochodowego z okazji 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Jak informowano pod koniec 2014 r., miał on również przebiegać przez terytorium Rosji, Białorusi, Polski i Niemiec.
 
„Na mocy postanowienia Rządu Federacji Rosyjskiej z dnia 23 października 2014 r., ten rajd został wniesiony do planu uroczystości rosyjskiego komitetu organizacyjnego „Pobieda”, na czele którego stoi Władimir Putin. W rajdzie bierze udział 30 samochodów, w tym z czasów wojny. Punkt końcowy trasy - niemieckie miasto Torgau nad Łabą. (…) W drodze do głównej kolumny będą dołączali inni uczestnicy. Więc już w samym Torgau planuje się, że rajd zakończy kolumna złożoną z 700 osób!” – zachwalali wyjazd organizatorzy. Nie udało się nam jednak znaleźć, czy ta zapowiedź jest nadal aktualna.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Groźny pożar w zakładach zbrojeniowych, produkujących rakiety i pociski międzykontynentalne

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Arcadiuš/CC BY-SA 2.0

  

Na terenie zakładów budowy maszyn Krasmasz w Krasnojarsku, jednego z najważniejszych w Rosji zakładów przemysłu obronnego, wybuchł pożar - podały dzisiaj media. Państwowy koncern Roskosmos zapewnił, że ogień nie zagraża głównym budynkom i instalacjom.

Nie ma informacji o osobach poszkodowanych w wyniku pożaru. Ogień objął powierzchnię 5 tys. metrów kwadratowych. W pięciostopniowej skali określającej stopień trudności pożaru nadano mu stopień czwarty.

Według mediów w płonącym obiekcie zawalił się dach. Przedstawiciel Roskosmosu powiedział, że pożar objął właśnie dach jednego z obiektów - budynku magazynowego. Główne budynki i instalacje zakładów nie są zagrożone - dodał przedstawiciel koncernu.

Krasmasz produkuje uzbrojenie i amunicję. Obecnie jego głównym programem jest opanowanie produkcji nowego ciężkiego pocisku międzykontynentalnego Sarmat, który jest na etapie prób. Krasmasz produkuje także rakiety balistyczne Siniewa i elementy bloków rakiet nośnych Zenit i Proton. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl