Ministerstwo Kultury – którym przy podejmowaniu tej decyzji kierował Bogdan Zdrojewski – odrzuciło wniosek o dofinansowanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, bo rzekomo nie ma zapotrzebowania społecznego na tego rodzaju inicjatywę i jest ona niezbyt ważna z punktu widzenia polityki kulturalnej państwa. To jednak nie zniechęciło twórców muzeum – placówka powstanie m.in. dzięki zwykłym Polakom, którzy wbrew sugestiom urzędników, chcą w ten sposób upamiętnić żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Nasz wniosek o dotację w ramach funduszy norweskich został odrzucony. Jednym z powodów odrzucenia był brak zapotrzebowania społecznego na tego rodzaju inicjatywę – mówi portalowi niezalezna.pl Jacek Karczewski, pełnomocnik prezydenta Ostrołęki ds. Muzeum Żołnierzy Wyklętych. – W związku z tym postanowiliśmy zrewidować nasze plany na przyszłość i cały projekt podzielić na etapy. Być może wiąże się to z tym, że będziemy musieli rozłożyć wszystko na ileś lat i realizować z własnych środków – próbując organizować zbiórki pieniędzy, czy też apelować do ludzi dobrej woli, do sponsorów, o wsparcie finansowe dla muzealnej fundacji – tłumaczy.

Rzecz jasna, muzeum będzie się również starać o wszelkie możliwe dotacje – czy to ministerialne, czy to unijne. Jednak, póki co, najwięcej pieniędzy udało się zebrać dzięki sponsorom i ludziom z całej Polski. Fundusze gromadzi fundacja działająca przy muzeum. – Od grudnia 2014 roku do dziś udało nam się zebrać około 200 tysięcy złotych, a mamy sygnały od różnych organizacji i stowarzyszeń, że też chcą wesprzeć powstawanie muzeum. Dlatego przy tej okazji zwracam się z apelem do wszystkich, którzy chcieliby nam pomóc. Wszystkie informacje można znaleźć na naszej stronie internetowej muzeumzolnierzywykletych.pl – apeluje Karczewski.

Z inicjatywą wsparcia muzeum wystąpił np. Marek Bąkowski, wiceprzewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Krzywiniu (woj. wielkopolskie). – Klub organizuje różnego rodzaju wydarzenia patriotyczne. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy pod patronatem IPN-u spotkanie poświęcone Żołnierzom Wyklętym i w tym roku postanowiliśmy to kontynuować na szerszą skalę. Zaprzyjaźnieni muzycy zadzwonili do mnie z propozycją, aby zagrać koncert z utworami poświęconymi m.in. Wyklętym. Pomyślałem, że przy okazji koncertu można coś zrobić z książkami o Żołnierzach Wyklętych, które mam, i postanowiłem je rozprowadzać, jako cegiełki, a pieniądze przekazać na powstające muzeum, aby pomóc, jak tylko możemy – mówi portalowi niezalezna.pl Bąkowski.


Budynek główny muzeum/fot. Jacek Karczewski/niezalezna.pl

Jacek Karczewski ma nadzieję, że właśnie m.in. dzięki takim osobom projekt będzie powoli realizowany. – Udowodnimy, że zapotrzebowanie społeczne na tego typu placówkę w Polsce jest dość duże i zasługuje, aby umieścić ją w planach kulturalnych państwa – podkreśla.

Muzeum włącza się również w organizację obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Oczywiście obchodów lokalnych, w Ostrołęce – wyjaśnia Karczewski i od razu zaznacza, że działania prowadzone są przez cały rok. – Organizowane są konkursy historyczne, spotkania z historykami, uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych poległych na Kurpiowszczyźnie, poszukujemy też miejsc pochówków Wyklętych – z sukcesem, do wojewody mazowieckiego trafiły już nawet wnioski o zgodę na ekshumację. W tym roku planujemy kolejne akcje, np. ogólnopolska zbiórkę krwi dla osób potrzebujących pod hasłem: „Oni oddali krew za Ojczyznę, teraz Ty oddaj krew i uratuj życie” – wymienia pełnomocnik ds. muzeum.


Jedna z cel po byłym areszcie, w której trwają prace adaptacyjne/fot. Jacek Karczewski/niezalezna.pl

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce powstaje w budynkach po byłym areszcie śledczym. Budowla powstała w 1903 roku jako więzienie carskie; w dwudziestoleciu międzywojennym również służyła za więzienie, tak było też podczas okupacji i po 1944 roku. W roku 2012 areszt zamknięto, a budynki przekazano miastu.