Skandal wokół Orkiestry. Rodzinny biznes Owsiaka

  

Nie tylko żona Jerzego Owsiaka i jego córki znajdują zatrudnienie w Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i przyległych spółkach. Jacek Stachera – współorganizator finałów WOŚP i Przystanku Woodstock, współpracujący z Telewizją Polską, TVN-enem i Canal+ – jest w bliskich relacjach z córką Owsiaka Aleksandrą.

Zdjęcia dla producenta piwa Lech, sieci telefonicznej Play, spółki LOT, organizacja inauguracji dreamlinera i otwarcia lotniska w Modlinie – tak wyglądają zamówienia TABASCO Jacek Stachera, firmy prowadzonej przez Stacherę. Oprócz tego gros zarobków Stachery płynie z firmy Owsiaka – Złoty Melon. To właśnie on stoi za organizacją konferencji prasowych szefa WOŚP i produkcją nagrań wideoblogów na Owsiak.net, na których Owsiak występuje w masce konia.

O Złotym Melonie kilka lat temu pisał tygodnik „Wprost”. „Pod skrzydłami WOŚP rozkwitła firma, która obraca milionami złotych. Jerzy Owsiak chce, by teraz spółka zajęła się szkoleniami dla dyspozytorów pogotowia ratunkowego” – ujawnił tygodnik, pokazując kulisy zamówień dla firmy. Gdy na początku 2013 r. opinią publiczną wstrząsnęła wiadomość o śmierci 2,5-rocznej Dominiki, do której nie przyjechało pogotowie, Owsiak ze swoim Złotym Melonem wszedł do akcji. Wspólnie z żoną Lidią Niedźwiedzką-Owsiak zagroził, że WOŚP przestanie pomagać rządowi w leczeniu pacjentów. Groźba okazała się skuteczna i Bartosz Arłukowicz zgodził się na organizację opłacanych przez resort szkoleń dla tysięcy dyspozytorów pogotowia.

Jacek Stachera nie ukrywa, że pracuje dla Owsiaka, ale nie przyznaje się do bliskich rodzinnych koneksji z prezesem Złotego Melona i WOŚP. Aleksandra Owsiak, córka Jerzego Owsiaka, z którą pozostaje w bliskich relacjach, kiedyś również pracująca dla fundacji WOŚP, dziś zajmuje stanowisko w firmie Stachery. Na nasze pytania dotyczące związków z Owsiakiem i jego rodziną Stachera odmówił odpowiedzi. – Chcę pozostać osobą prywatną – powiedział. To jednak kłóci się z faktem, że organizuje finały WOŚP, wydarzenie publiczne, mające silne poparcie instytucji publicznych. Z Aleksandrą Owsiak również próbowaliśmy się skontaktować, jednak nie odbierała od nas telefonu.

O kontrowersjach wokół zamówień dla firmy Stachery już w 2012 r. pisał na swoim blogu wiceprezes Stowarzyszenia Branży Eventowej Seweryn Jakubiec. W tekście „Przetarg wysokich lotów” opisał kulisy wyścigu między oferentami o zamówienie na organizację inauguracji otwarcia lotniska w Modlinie, który wygrała firma TABASCO. Tekst kończy się informacją o kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w spółce Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

Małgorzata Matuszak-Tocha z biura prasowego CBA pytana przez „Codzienną” w tej sprawie przyznaje, że taka kontrola była przeprowadzana i „wykazała liczne błędy formalne w dokumentach księgowo-finansowych oraz projektowych sporządzanych przez pracowników spółki”. Po działaniach funkcjonariuszy CBA „stwierdzono nieprawidłowości w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych, w tym między innymi zaniżenie wartości przeprowadzanego zamówienia oraz dzielenie go na części, co może świadczyć o celowym wyłączeniu przepisów tej ustawy”.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Będzie nowy park w centrum Krakowa?

/ timkraaijvanger

  

Utworzenie nowego parku przy ul. Karmelickiej w centrum miasta - taki projekt zebrał najwięcej głosów w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. Frekwencja była wyższa niż przed rokiem; zagłosowało ponad 53,6 tys. mieszkańców.

Szósta edycja krakowskiego budżetu obywatelskiego dysponowała rekordową kwotą 30 mln zł w dwóch pulach: na zadania o charakterze dzielnicowym (20 mln zł) i ogólnomiejskim (10 mln zł). Zakwalifikowano do niej 557 propozycji: 118 ogólnomiejskich oraz 439 dzielnicowych. W sumie mieszkańcy zgłosili do tej edycji rekordową liczbę 949 projektów.

Jak poinformował w środę Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta, w tym roku, podobnie jak w poprzednich, wśród wybranych do realizacji projektów dominowały te dotyczące zieleni i ochrony środowiska, infrastruktury miejskiej, sportu i infrastruktury sportowej oraz kultury.

Najwięcej głosów, ponad 20,5 tys., zyskał projekt "Tak dla Parku przy Karmelickiej”, który zakłada powstanie nowego parku w centrum miasta. Do realizacji tych planów potrzebne jest 2 mln zł. Kolejne w rankingu projektów ogólnomiejskich były: poprawa estetyki i bezpieczeństwa bulwarów nad Wisłą (10,5 tys. głosów) oraz urządzenie parku Młynówka Królewska (10,4 tys. głosów).

Wśród zadań dzielnicowych najwięcej pomysłów zostanie zrealizowanych w Podgórzu Duchackim (16), Krowodrzy (13), Prądniku Białym (12) i Starym Mieście (12). Najkosztowniejszym zadaniem wybranym przez mieszkańców dzielnic są „Skwery dla Ludwinowa” (667 tys. zł), z kolei najwięcej głosów zdobył projekt dotyczący zielonego skweru Mały Płaszów – Lipska (prawie 4 tys. głosów).

Wiceprezydent przypomniał, że w związku ze zmianami związanymi z wysokością budżetu oraz zniesieniem kryterium wiekowego głosujących wynikającymi z nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, poważnie zastanawiano się, czy nie odwołać tegorocznej edycji BO, aby lepiej przygotować głosowanie w przyszłym roku. „Harmonogram był niezwykle napięty, z tego powodu wiele narzędzi promocyjnych nie udało się wykorzystać, ale celem nadrzędnym było, żeby jednak procedura budżetu obywatelskiego została w tym roku przeprowadzona. W tych trudnych okolicznościach wydaje się, że osiągnęliśmy dużo” - ocenił Kulig.

Głosowanie w tej edycji trwało od 28 września do 7 października. W tym roku zniesiono kryterium wieku; zarówno wnioskodawcy, jak i głosujący musieli tylko mieszkać w Krakowie. Przy poprzednich edycjach obowiązywała zasada, że osoby te ukończyły 16 lat.

Mieszkańcy mogli głosować na dwa sposoby: za pośrednictwem internetu – tę formę wybrało prawie 36,7 tys. głosujących oraz tradycyjnie, na kartach - w ok. 150 wyznaczonych punktach głosowania w całym mieście. Udało się tam prawie 17 tys. osób.

Każdy mieszkaniec mógł zagłosować tylko raz – wskazując po trzy projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. Zadania oceniane były w skali od jednego do trzech punktów. Przedsięwzięcia, które zdobyły łącznie największą liczbę punktów znalazły się na liście rankingowej. Do realizacji zostały wybrane te, które uzyskały najwyższą liczbę punktów, aż do wyczerpania środków przeznaczonych na budżet obywatelski.

W tym roku głosowaniu towarzyszyła loteria z nagrodami. 50 sztuk tabletów trafi do co tysięcznej osoby głosującej online, natomiast kolejne 50 zostanie rozlosowane wśród mieszkańców głosujących za pomocą karty do głosowania.

W ramach wcześniejszych pięciu edycji budżetu obywatelskiego do realizacji wybrano 482 zadań o charakterze dzielnicowym i ogólnomiejskim, z których wykonano do tej pory 350.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl