Eksminister ds. korupcji drwi z praworządności. Komornik zapuka do Pitery

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

W rządzie Donalda Tuska miała pilnować czystości życia publicznego i praworządności, a sama drwi z prawa. Obecna europoseł PO Julia Pitera mimo upływu lat nie zapłaciła za konsekwencje kłamliwych sformułowań, które kierowała pod adresem b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego, jak i partii PiS. Pełnomocnik sądowy Prawa i Sprawiedliwości zapowiada egzekucję komorniczą – informuje „Gazeta Polska Codziennie”.

Była pełnomocnik rządu Donalda Tuska ds. zwalczania korupcji nie wypełnia prawomocnych rozstrzygnięć sądowych. W 2010 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał prawomocnie, że ówczesna minister ma przeprosić b. szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego. Chodziło o nieprawdziwe wypowiedzi z 2007 r. Pitera oznajmiła wówczas, że CBA podsłuchiwało ją i opóźniało zatrzymanie b. ministra sportu Tomasza Lipca. Zgodnie z wyrokiem sądu Pitera już cztery lata temu powinna przeprosić Kamińskiego w prasie i telewizji. Ponadto polityk PO miała wpłacić 15 tys. zł na fundację „Pamiętamy”. Decyzję sądu jednak zignorowała. – Potwierdzam, że na konto fundacji nie wpłynęły pieniądze – mówił „Codziennej” Grzegorz Wąsowski, szef instytucji zajmującej się przywracaniem pamięci o żołnierzach podziemia niepodległościowego.

To nie koniec. Obecna europoseł popełniła recydywę. Od 2012 r. drwi sobie z wymiaru sprawiedliwości w innej sprawie. Nie przeprasza Prawa i Sprawiedliwości za słowa z 2011 r., które sąd uznał za manipulację. Tym razem ówczesna minister zasiadła na ławie oskarżonych za to, że powtarzała, iż radny podejrzewany o pedofilię to członek PiS-u. Pitera utrzymywała, że gdy ujawniono zarzuty o pedofilię wobec stołecznego radnego, wybrany z ramienia PO przeszedł do PiS-u. Radny ten nigdy jednak nie był członkiem partii Jarosława Kaczyńskiego. Prawomocny wyrok nakazał polityk Platformy przeprosiny PiS-u w telewizji i prasie. Pitera do dziś nie podporządkowała się jednak wyrokowi. Nie chce opłacić publikacji przeprosin w telewizji.

– Komornik będzie musiał przyjść do pani Pitery, która nie uznaje praworządnych wyroków sądowych – mówił poseł Bartosz Kownacki, pełnomocnik sądowy PiS-u. – Nie zdarzyło mi się dotąd, jako adwokatowi, komorniczo egzekwować jakiegokolwiek wyroku. W wypadku pani Pitery to jedyna droga uzyskania zasądzonych przeprosin – mówił mec. PiS-u.

Stosunek do wyroków sądów dziwi w obliczu funkcji, jakie pełniła Pitera w latach 2007–2011 – była ministrem Donalda Tuska, który miał zwalczać korupcję i zaprowadzić praworządność w państwie. Kandydowała też na szefa Najwyższej Izby Kontroli. Piterę porównywano do szeryfa, miała być symbolem walki z korupcją w wydaniu PO. Po jej „walce” pozostał inny symbol – dorsz za kilka złotych, za którego kupienie z państwowych pieniędzy ścigała jednego z polityków.

Chcieliśmy usłyszeć powody lekceważenia wymiaru sprawiedliwości od samej Julii Pitery. Nie mam czasu na rozmowę – rzuciła europoseł, gdy usłyszała, o czym chcemy z nią rozmawiać.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...


Wojsko pomaga w walce z COVID-19

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 4995 żołnierzy i pracowników wojska oraz 613 jednostek sprzętu - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 4995 żołnierzy i pracowników wojska oraz 613 jednostek sprzętu. 1573 żołnierzy będzie wspierało Straż Graniczną w ochronie granicy, a 1410 działania Policji

 - poinformował Błaszczak na Twitterze.

Wojsko współpracuje z innymi służbami mundurowymi i z Ministerstwem Zdrowia w działaniach mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa; pomaga osobom starszym i objętym kwarantanną. Utrzymuje w gotowości 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts