Agencja Mienia Wojskowego nielegalnie sprzedała wyrzutnie rakiet?

  

Według prokuratury Agencja Mienia Wojskowego mogła złamać traktat z Wassenaar mówiący o ograniczeniu handlu bronią. Agencja w 2012 roku sprzedała na przetargu 153 komplety ręcznych wyrzutni „Strzała”. Prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie – podała „Rzeczpospolita”.
 
„Strzała 2-M” to ręczny przeciwlotniczy pocisk rakietowy klasy "ziemia-powietrze" i "woda-powietrze" wprowadzona do użytku w roku 1972  roku. Zasięg rakiety to prawie 3 km.Wyrzutnie są szczególnie niebezpieczne dla startujących lub lądujących samolotów” – czytamy na rp.pl.
 
Przetarg na 153 zestawy wyrzutni odbył się w 2012 roku. Każda z nich warta jest od 3 do 7 tys. dolarów. Kupiła je polska firma zajmująca się usługami detektywistycznymi z zamiarem eksportu i odsprzedała je dalej.
 
Obecny właściciel rakiet chciał sprzedać wyrzutnie czeskiej firmie. W związku z tym poprosił Departament Bezpieczeństwa Gospodarczego w Ministerstwie Gospodarki o zgodę.
 
Po wykryciu nielegalnej jak się okazuje sprzedaży, biznesmen jest gotów odsprzedać "Strzały" Agencji Mienia Wojskowego za cenę, jaką za nie zapłacił. Jej pracownicy nie chcą jednak się zgodzić na taką transakcję twierdząc, że odbyła się ona legalnie i wszystko jest w porządku” –czytamy na rp.pl.
 
Porozumienie Wassenaar w sprawie Kontroli Eksportu Broni Konwencjonalnej oraz Dóbr i Technologii Podwójnego Zastosowania zostało zawarte w miasteczku w 1994 roku. Przejęło funkcje organizacji COCOM, która powołana w czasach zimnej wojny - miała za cel kontrolować eksport do krajów bloku wschodniego. Po atakach na World Trade Center w 2001 roku strony porozumienia zgodziły się go zainicjować. Ustalono, że przenośnymi, przeciwlotniczymi, zestawami rakietowymi „mogą handlować między sobą wyłącznie rządy i ich agendy”.
 
Sprawa wymaga wyjaśnień – napisał minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak na twitterze.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: rp.pl,niezalezna.pl,wikipedia.org


Wczytuję komentarze...

Podwyżki i nowe umowy. Radni PiS domagają się zmian

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/PublicDomainPictures

  

Zwiększenia o dziesięć procent stawek wynagrodzeń za usługi opiekuńcze oraz zmiany umów śmieciowych dla pracowników na umowy o pracę chcą wrocławscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Złożą w tej sprawie interpelację do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

We wtorek na konferencji prasowej szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej Wrocławia Michał Kurczewski poinformował, że interpelacja do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka zostanie złożona w środę.

- Złożymy interpelację wzywającą do zmiany warunków umowy. Chodzi a zwiększenie stawek godzinowych w ramach usług opiekuńczych o co najmniej 10 procent w stosunku do legalnego minimum 14,70 zł brutto oraz o zaoferowanie opiekunom możliwości świadczenia usług w ramach umowy o pracę na czas określony

 - powiedział Kurczewski.

Jak wyjaśnił, Gmina Wrocław od lat zleca podmiotom zewnętrznym usługi związane z organizacją i realizacją usług opiekuńczych dla podopiecznych MOPS-u w miejscu zamieszkania klienta; osoby wykonujące te usługi pracują na minimalnych stawkach w ramach umów śmieciowych.

- Z analizy umowy podpisanej przez miasto na lata 2017-2020 wynika, że głównym kryterium konkursu musiało być kryterium cenowe. Stawki godzinowe założone w ofercie to stawki minimalne, a część z nich jest już nieaktualna w związku z podniesieniem stawek godzinowych w rozporządzeniu przez rząd

 - podkreślił Kurczewski.

Radny zaznaczył, że opiekunowie z powodu takiego trybu zatrudnienia w konsekwencji nie mają zapewnionego płatnego urlopu.

- Pod okiem i najwyraźniej przy aprobacie obecnego prezydenta Jacka Sutryka, a byłego dyrektora Departamentu Spraw Społecznych, są podpisywane umowy, które nie gwarantują nawet standardów obowiązujących w dyskontach. Solidarny Wrocław lansowany przez prezydenta Sutryka, to na pewno nie Wrocław, który znają opiekunowie zatrudnieni w ramach wspomnianej umowy

- ocenił Kurczewski.

Jak podał, stawki w innych miastach wynoszą od 17,65 zł do nawet 26 zł

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl