Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej

  

18 kwietnia

Kraków

W rocznicę pogrzebu Pary Prezydenckiej wszyscy udajemy się do Krakowa:

godz. 18:30 w Bazylice Mariackiej msza św. w intencji Pary Prezydenckiej i Ofiar tragedii smoleńskiej.
po Mszy św. koncert "10 kwietnia in memoriam", Bazylika Mariacka, Rynek Główny (telebimy).

Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Karolak
Kierownictwo artystyczne: Michał Lorenc
Reżyseria i wizualizacje: Maciej Dejczer
Wystąpią: Artur Ruciński, Katarzyna Trylnik, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia
Prowadzenie koncertu: Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Stockinger
Repertuar: Gabriel Urbain Faure - Requiem d-moll, op. 48, muzyka filmowa Michała Lorenca

Po koncercie Marsz Pamięci pod Krzyż Katyński na placu im. o. Adama Studzińskiego, gdzie złożymy wieńce, zapalimy znicze i weźmiemy udział w wiecu.

Za organizację uroczystości odpowiada krakowski klub "Gazety Polskiej". Klub ten działa w porozumieniu z innymi organizacjami społecznymi i związkowymi. Pozostałe kluby proszę o zorganizowanie przyjazdu do Krakowa.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Tam można głosować tylko na separatystów

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/mohamed hassan/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

W blisko połowie gmin w Katalonii, w których 26 maja odbędą się wybory do lokalnych władz, wyborcy będą mogli głosować tylko na ugrupowania separatystyczne - wynika z przedstawionych dziś szacunków dziennika “El Mundo”.

Gazeta podkreśla, że w ponad 43 proc. spośród 408 gmin tego północno-wschodniego regionu Hiszpanii poza ugrupowaniami separatystycznymi nie wystawiają swoich kandydatów inne partie polityczne, w tym te o zasięgu ogólnokrajowym. Szacunki dziennika są oparte o bazę danych katalońskiej komisji wyborczej.

“Sytuacja ta dotyczy głównie bardzo małych gmin, słabo zaludnionych. Swoich kandydatów nie wystawili tam socjaliści, Partia Ludowa, Ciudadanos, En Comu Podem, ani nawet Vox” - napisał dziennik “El Mundo”.

Głosowanie do samorządów gminnych odbędzie się w Hiszpanii w niedzielę, równolegle z wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz do autonomicznych władz regionów.

Głównymi separatystycznymi ugrupowaniami Katalonii są blok Razem dla Katalonii (JxCat), Republikańska Lewica Katalonii (ERC), a także Kandydatura Jedności Ludowej (CUP). W 135-osobowym regionalnym parlamencie mają one odpowiednio po 34, 32 i 4 mandaty.

W czwartek partie separatystyczne odrzuciły w parlamencie Katalonii kandydaturę do Senatu szefa regionalnych socjalistów, Miquela Icety. Premier Hiszpanii Pedro Sanchez widział go na stanowisku przewodniczącego wyższej izby krajowego parlamentu.

Od lutego przed Sądem Najwyższym w Madrycie toczy się proces przeciwko 12 politykom z Katalonii oskarżonym o rebelię, bunt, nieposłuszeństwo oraz malwersację środków publicznych w związku z organizacją nielegalnego plebiscytu niepodległościowego w tym regionie w 2017 r.

Czterech z oskarżonych zdobyło w wyborach 28 kwietnia 2019 r. mandat deputowanych: Oriol Junqueras, Josep Rull, Jordi Turull oraz Jordi Sanchez. Inny z sądzonych w Madrycie separatystów, Raul Romeva, został z kolei wybrany do Senatu.

W niedzielę Sąd Najwyższy orzekł możliwość wykonywania funkcji parlamentarzysty przez pięciu oskarżonych separatystów. We wtorek wezmą oni udział w inauguracyjnym posiedzeniu hiszpańskich Kortezów Generalnych. SN zastrzegł jednak, że ostateczną decyzję w sprawie ewentualnego zawieszenia ich mandatów mogą podjąć prezydia Kongresu Deputowanych i Senatu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl