Spośród 16 kandydatów mieszkańcy trzech okręgów (rybnickiego, siedleckiego i kieleckiego) wybierali senatorów. Początkowo Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że na Mazowszu wygrała kandydatka Prawa i Sprawiedliwości – Maria Koc, w Śląskim również kandydatka PiS – Izabela Kloc, w Świętokrzyskim – Kazimierz Kotowski z PSL (jak informowaliśmy na portalu niezalezna.pl wynik tego kandydata to prawdziwy „cud nad urną”). Okazało się, że w wynikach podanych na stronie PKW były błędy. Dużo błędów. Na ten moment to kandydaci PiS wygrali we wszystkich okręgach.

Uzupełniające wybory były konieczne, bo wygasły mandaty trojga senatorów PiS. 19 maja 2014 r. zmarł Henryk Górski, który był senatorem z okręgu siedleckiego. Natomiast Beata Gosiewska i Bolesław Piecha zrzekli się mandatów, gdy zostali posłami Parlamentu Europejskiego.
 
Do Senatu weszli: Maria Koc (PiS), Izabela Kloc (PiS) i Jarosław Rusiecki (PiS), a nie Kazimierz Kotowski (PSL) - jak podawała początkowo PKW.

Przedstawiamy screeny, na których widać jak rażące błędy wkradły się na stronę PKW. Dotyczą one ilości osób uprawnionych do głosowania. W przypadku kandydatów z PiS i PSL różnice były ogromne. W Ostrowcu Świętokrzyskim wynosiły aż 28 tysięcy osób.

Dane dotyczące Kazimierza Kotowskiego. Na czerwono zakreśliliśmy różnice co do liczby osób uprawnionych do głosowania.
I Jarosław Rusiecki:Jak widzimy liczba uprawnionych do głosowania w obrębie jednego okręgu różni się. U Kazimierza Kotowskiego było ich 304 679, a u Jarosława Rusieckiego 336 581. Podobnych wpadek PKW zaliczyło dziś co nie miara. 
 
Komisja cały czas aktualizuje dane. Na tą chwilę frekwencja wygląda następująco:

W okręgu wyborczym nr 47 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, który obejmuje obszar powiatów: garwolińskiego, mińskiego i węgrowskiego (województwo mazowieckie) frekwencja wyniosła 6,62 proc. Wygrała Maria Koc z PiS zdobywając 58.35 proc. poparcia.
 
W okręgu wyborczym nr 73 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, który obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Rybnik oraz powiatów mikołowskiego i rybnickiego (województwo śląskie) frekwencja wyniosła 9,44 proc. Wygrała Izabela Kloc z PiS zdobywając 48.56 proc. poparcia.
 
W okręgu wyborczym nr 82 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, który obejmuje obszar powiatów opatowskiego, ostrowieckiego, sandomierskiego, skarżyskiego i starachowickiego (województwo świętokrzyskie) frekwencja wyniosła 7.93 proc. Jarosław Rusiecki z PiS zdobywając 37.04 proc. poparcia.

Wyniki będziemy aktualizować. Strona często się zawiesza i wyrzuca błędy 502 Bad Gateway, oraz 504 Gateway Time-out. 


 

W województwie świętokrzyskim kandydowali: Kazimierz Jesionka (SLD), Kazimierz Kotowski (PSL), Małgorzata Marenin (Demokracja Bezpośrednia), Zbigniew Pacelt (PO), Jarosław Rusiecki (PiS), Jacek Wójcicki (Nowa Prawica).

W powiatach garwolińskim, mińskim i węgrowskim o mandat starali się: Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy), Andrzej Gorayski (Demokracja Bezpośrednia), Dariusz Jaszczuk (PO), Maria Koc (PiS), Zdzisław Litwińczuk (Partia Demokratyczna – Demokraci.pl) i Zbigniew Stąsiek (SLD).

Mieszkańcy Rybnika i powiatu, mogli wskazać senatora spośród czterech kandydatów: Piotr Chmielowski (SLD), Izabela Kloc (PiS), Marek Krząkała (PO) i Maciej Urbańczyk (Nowa Prawica).