Ochłapy dla rolników, którzy stracili na embargo. Oszukani przez rząd wyjdą na ulice?

  

Minister rolnictwa Marek Sawicki obiecał rekompensatę dla rolników, którzy ucierpieli po rosyjskim embargo na owoce i warzywa. Komisja Europejska właśnie uruchomiła na pomoc specjalne środki. Ale kwota budzi niesmak, bo dla całej Unii przeznaczono zaledwie... 125 milionów euro. Tylko w Polsce eksport do Rosji był kilka razy wyższy.

- To jest jedynie symboliczna pomoc. I może doprowadzić do wyjścia rolników na ulicę, bo nie tylko dostaną grosze, to jeszcze nie wszyscy mogą na nie liczyć - przestrzega w rozmowie z portalem niezalezna.pl europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Na potwierdzenie polityk PiS podaje kilka cyfr.

- W ubiegłym roku Unia wyliczyła, bo nasz rząd jakoś tego nie potrafił zrobić, że cały eksport rolniczy do Rosji wart był ponad miliard euro, a samych produktów rolniczych na 800 mln euro. A Komisja Europejska chce 125 mln euro dać... na całą Unię - wylicza eurodeputowany.

Zresztą Komisja Europejska stworzyła listę producentów, którzy będą mogli ubiegać się o pomoc. Obejmuje ona: pomidory, marchew, białą kapustę, paprykę, kalafiory, ogórki, pieczarki, jabłka, gruszki, truskawki, maliny, czarną, czerwoną i białą porzeczkę, jeżyny, agrest, winogrona deserowe i kiwi.

Europoseł PiS zwraca jeszcze uwagę na jeden istotny wątek. W komunikacie cytowanym przez Polską Agencję Prasową jest informacja, że rekompensaty "mają być przeznaczone na wycofanie z rynku części zbiorów".

- Czyli mogą na nią liczyć rolnicy, którzy wycofali swoje produkty z rynku, a więc przekazali komuś w darowiźnie lub utylizowali. To znaczy, że ci, co sprzedali taniej, nawet jeśli mocno stracili, nie dostaną nic, bo jednak sprzedali - tłumaczy Z. Kuźmiuk, który spodziewa się wybuchu emocji, gdy rolnicy będą odsyłani z kwitkiem.

- Skończy się to ogromnymi protestami - podkreśla.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Podwyżki i nowe umowy. Radni PiS domagają się zmian

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/PublicDomainPictures

  

Zwiększenia o dziesięć procent stawek wynagrodzeń za usługi opiekuńcze oraz zmiany umów śmieciowych dla pracowników na umowy o pracę chcą wrocławscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Złożą w tej sprawie interpelację do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

We wtorek na konferencji prasowej szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej Wrocławia Michał Kurczewski poinformował, że interpelacja do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka zostanie złożona w środę.

- Złożymy interpelację wzywającą do zmiany warunków umowy. Chodzi a zwiększenie stawek godzinowych w ramach usług opiekuńczych o co najmniej 10 procent w stosunku do legalnego minimum 14,70 zł brutto oraz o zaoferowanie opiekunom możliwości świadczenia usług w ramach umowy o pracę na czas określony

 - powiedział Kurczewski.

Jak wyjaśnił, Gmina Wrocław od lat zleca podmiotom zewnętrznym usługi związane z organizacją i realizacją usług opiekuńczych dla podopiecznych MOPS-u w miejscu zamieszkania klienta; osoby wykonujące te usługi pracują na minimalnych stawkach w ramach umów śmieciowych.

- Z analizy umowy podpisanej przez miasto na lata 2017-2020 wynika, że głównym kryterium konkursu musiało być kryterium cenowe. Stawki godzinowe założone w ofercie to stawki minimalne, a część z nich jest już nieaktualna w związku z podniesieniem stawek godzinowych w rozporządzeniu przez rząd

 - podkreślił Kurczewski.

Radny zaznaczył, że opiekunowie z powodu takiego trybu zatrudnienia w konsekwencji nie mają zapewnionego płatnego urlopu.

- Pod okiem i najwyraźniej przy aprobacie obecnego prezydenta Jacka Sutryka, a byłego dyrektora Departamentu Spraw Społecznych, są podpisywane umowy, które nie gwarantują nawet standardów obowiązujących w dyskontach. Solidarny Wrocław lansowany przez prezydenta Sutryka, to na pewno nie Wrocław, który znają opiekunowie zatrudnieni w ramach wspomnianej umowy

- ocenił Kurczewski.

Jak podał, stawki w innych miastach wynoszą od 17,65 zł do nawet 26 zł

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl