Od lat chcemy oddać poprzez to wydarzenie hołd jednemu z najbardziej odważnych młodych ludzi, którzy w latach 80. ubiegłego wieku podnieśli sztandary walki o niepodległość. Był założycielem Federacji Młodzieży Walczącej regionu Warmii i Mazur, redaktorem kilku podziemnych pism młodzieżowych. Pod koniec lat 80. działał także w szeregach Polskiej Partii Niepodległościowej. Swoim snem o niepodległej Polsce zaraził wiele osób, ale też za swoje zaangażowanie płacił wysoką cenę. W 1985 r. w wieku 18 lat został aresztowany, był także wielokrotnie pobity przez SB i ZOMO, karany przez kolegia. W czerwcu 1987 r. podczas pielgrzymki Jana Pawła II w czasie mszy św. na Westerplatte to właśnie „Dudi” z kolegami rozwinęli transparent: „Federacja Młodzieży Walczącej Warmii i Mazur solidarna z Ojcem Świętym”. Okazał się potem jedynym transparentem tej organizacji na spotkaniu z papieżem. Gdańskie zostały zarekwirowane przez SB, a członkowie FMW zatrzymani.
Po 1989 r. pozostawał bardzo aktywny. Wydawał „Warmiński Informator Niepodległościowy”, był członkiem Polskiej Partii Niepodległościowej, następnie Ruchu dla Rzeczpospolitej, Akcji Wyborczej Solidarność, pełnił także funkcję radnego Kętrzyna. Kochał i wierzył w Polskę, a ona go niosła przez życie. Zostało ono nieoczekiwanie przerwane 28 lutego 2007 r. Padł na ulicy, interwencja lekarzy nie pomogła. Zmarł w szpitalu w Biskupcu. Osierocił dwoje dzieci i kochającą go rodzinę. Pozostawił po sobie trwały ślad w sercach wielu ludzi. Jako jego przyjaciele wciąż nosimy go w swoich sercach.
Serdecznie zapraszam więc przed mundialowymi emocjami do Kętrzyna. W tym wydarzeniu wezmą jak co roku udział kibice Lechii i byli działacze Federacji Młodzieży Walczącej z Gdańska. Dzięki tym zawodom i wspólnym kontaktom z kolegami z Mazur, trwającym nieprzerwanie od lat 80. XX w., Lechia ma w Kętrzynie wielu sympatyków, którzy regularnie pojawiają się na meczach gdańskiego klubu.