Francuzi szykują się do kolejnego protestu przeciw reformie emerytalnej

We wtorek ma odbyć się kolejny protest Francuzów, którzy sprzeciwiają się projektowi rządu i prezydenta Emmanuela Macrona ws. podniesienia wieku emerytalnego. Już dziś w wielu miejscach Francji odnotowano blokady dróg, zakładów i instytucji kultury.

By Toufik-de-Planoise - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=129925933

Blokada dotyczy m.in. wielu szkół średnich oraz wyższych, w tym Uniwersytetu Paris-Dauphine w Paryżu. W poniedziałek pracownicy Muzeum Luwru zablokowali wejście do instytucji, która pozostała zamknięta.

Jak informują media, na ok. 15 proc. stacji benzynowych w całej Francji brakowało w poniedziałek paliwa. „Niedobór pozostaje bardziej odczuwalny na zachodzie kraju ze względu na protesty w rafineriach. Najbardziej dotkniętym departamentem jest Loara Atlantycka (55,06 proc. stacji z brakiem przynajmniej jednego rodzaju paliwa)” – informuje dziennik „Le Monde”.

W regionie Aude około 80 osób prowadziło w poniedziałek blokadę przy wejściu do składu ropy naftowej Port-la-Nouvelle. Została ona zniesiona przed południem przez policję.

Ruch pociągów i paryskiego metra ma być we wtorek poważnie zakłócony. Strajkować ma również 30 proc. nauczycieli szkół podstawowych w kraju.

Dotychczas przed demonstracjami policja stosowała aresztowania prewencyjne, które zostały zaskarżone do sądu. W poniedziałek sąd administracyjny w Paryżu odrzucił wniosek o ich wstrzymanie.

Wtorek będzie dziesiątym dniem mobilizacji społecznej przeciwko kontrowersyjnej reformie emerytalnej, podwyższającej wiek emerytalny z 62 do 64 lat, przyjętej przez rząd z pominięciem głosowania w Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej parlamentu francuskiego.

Projekt ustawy będzie teraz oceniany pod względem zgodności z konstytucją przez Radę Konstytucyjną. Związki zawodowe wysłały w poniedziałek do Rady „list i argumenty wyjaśniające, dlaczego ta ustawa jest sprzeczna z konstytucją”.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Francja #reforma emerytalna

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo