Żona Sikorskiego o "absurdalnych reparacjach". Rachunek za niemieckie zbrodnie nazwała "podsycaniem żalu"

Żona Radosława Sikorskiego Anne Applebaum napisała w mediach społecznościowych o "absurdalnych reparacjach", których Polska domaga się od Niemiec. - Podsycanie żalu wyborców ma dla nich większe znaczenie niż wojna na Ukrainie - stwierdziła. Poseł Arkadiusz Mularczyk odpowiedział jej krótko i konkretnie, zachęcając do zapoznania się z raportem.

Radosław Sikorski i Anne Applebaum
fot. Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

1 września, zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Oszacowano je na 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł. W poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych skierowaną do strony niemieckiej. We wtorek szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock oświadczyła w Warszawie, że kwestia reparacji wojennych z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą.

Pojawił się kolejny głos w tej sprawie - trzeba przyznać, że dość nieoczekiwany. 

- Kiedy Europa skupia się na najgorszym kryzysie dyplomatycznym i militarnym od dziesięcioleci, polski rząd koncentruje się... na tworzeniu nowego kryzysu z Niemcami, domagając się absurdalnych reparacji za II wojnę światową. Bo podsycanie żalu wyborców ma dla nich większe znaczenie niż wojna na Ukrainie

- napisała na Twitterze Anne Aplebaum, żona Radosława Sikorskiego, który w ostatnim czasie wywołał dyplomatyczny skandal swoim tweetem, w którym zasugerował amerykańską odpowiedzialność za zniszczenie gazociągów Nord Stream 2, choć wszystko wskazuje na to, że aktu sabotażu dokonały rosyjskie służby. Sikorski stał się jednym z głównych aktorów rosyjskiej propagandy i był cytowany w mediach Kremla. 

Żonie Sikorskiego odpowiedział na Twitterze poseł Arkadiusz Mularczyk, który odpowiadał za prace nad raportem ws. reparacji.

- Polska udzieliła Ukrainie większej pomocy zagranicznej i przyjęła więcej Ukraińców niż jakikolwiek inny naród. Stwierdzenie, że wojna nie ma dla nas znaczenia, jest bardzo błędnym twierdzeniem. Szukamy sprawiedliwości na wszystkich frontach; dla nas i dla nich - napisał Mularczyk, dodając:

By powiedzieć, że odszkodowania za miliony istnień straconych przez Polskę podczas II wojny światowej są „absurdalne”, zapraszam po prostu do zapoznania się z naszym raportem

Mularczyk przesłał Aplebaum link do raportu i zaznaczył, że zawarte tam dane były liczone w najbardziej łagodny sposób. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Radosław Sikorski #Anne Applebaum

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo