Kolejna potężna broń w rękach Ukraińców. Zełenski potwierdza: otrzymaliśmy systemy NASAMS

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w wywiadzie dla CBS News potwierdził, że jego kraj otrzymał amerykański system rakietowy NASAMS. - Chciałbym podziękować prezydentowi Bidenowi i Kongresowi za pozytywną decyzję, która została już przyjęta - powiedział Zełenski.

NASAMS w armii holenderskiej, zdjęcie ilustracyjne
fot. Ministerie van Defensie - https://magazines.defensie.nl/defensiekrant/2014/06/nasam, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69946443

- Absolutnie potrzebujemy, by USA pokazały przywództwo i przekazały Ukrainie systemy obrony powietrznej. Chcę podziękować prezydentowi Joe Bidenowi i Kongresowi za pozytywną decyzję, która została już przyjęta. Otrzymaliśmy NASAMS, to system obrony powietrznej. Ale uwierzcie mi, to może nie wystarczyć do obrony infrastruktury cywilnej, szkół, szpitali, uniwersytetów, domów Ukraińców - powiedział w wywiadzie dla CBS News prezydent Ukrainy.

W połowie września, Pentagon poinformował, że pierwsze dwa z sześciu systemów NASAMS trafią na Ukrainę w ciągu dwóch tygodni. Decyzja o przekazaniu Ukrainie tych systemów zapadła pod koniec sierpnia. Sześć systemów NASAMS wraz z rakietami wejdzie w skład wartego blisko 3 mld dolarów pakietu wsparcia dla Kijowa. Jest to rozszerzenie dostaw NASAMS - w lipcu 2022 r. Biały Dom zapowiedział bowiem zakup dla Ukrainy dwóch systemów.

NASAMS to naziemny system obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu, chroniący przed bezzałogowcami, pociskami manewrującymi oraz statkami powietrznymi. Obecnie operatorami amerykańskiego systemu jest 10 państw na świecie. Systemy NASAMS wykorzystywane są m.in. w obronie przestrzeni powietrznej wokół Białego Domu.

 

 Źródło: cbsnews.com, unian.net

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo