Z OSTATNIEJ CHWILI

Papież: apeluję do prezydenta Rosji o zatrzymanie spirali przemocy i śmierci na Ukrainie • • •

Londyn żegna zmarłą królową Elżbietę II. Uroczysty kondukt przechodzi ulicami miasta [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zakończyło się nabożeństwo żałobne w Opactwie Westminsterskim w Londynie poświęcone zmarłej królowej Elżbiecie II. Teraz trumna z ciałem jest prowadzona w ramach uroczystego konduktu ulicami Londynu do znajdującego się na tyłach Pałacu Buckingham Wellington Arch.

twitter.com/RoyalFamily

Podczas 45-minutowej drogi ulicami Londynu co minutę rozlegać się będzie uderzenie Big Bena oraz salut armatni z Hyde Parku.

Podobnie jak to było w drodze do Opactwa Westminsterskiego, trumna jest przewożona na 2,5-tonowej, czterokołowej lawecie działa z 1896 r., którą ciągnie 98 marynarzy Royal Navy, a kolejnych 40 idzie za nią, aby ją hamować. Trumna jest przykryta królewskim sztandarem, a na niej leżą imperialna korona, berło i jabłko królewskie.

Tym razem na czele konduktu idzie konny oddział londyńskiej policji metropolitalnej, następnie oddział Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej, Gurkhowie, przedstawiciele sił zbrojnych Australii, Nowej Zelandii i Kanady, a także oddziały brytyjskich sił zbrojnych, zarówno regularnych oddziałów armii, marynarki i sił powietrznych, jak i oddziały reprezentacyjne.

Bezpośrednio za lawetą z trumną idzie dziesięcioro członków rodziny królewskiej, w takiej samej kolejności jak do Opactwa Westminsterskiego: czworo dzieci Elżbiety II - król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward, następnie dwaj synowie Karola III - książę William i książę Harry, syn księżniczki Anny Peter Phillips, jej mąż wiceadmirał Timothy Laurence, książę Gloucesteru Ryszard i syn młodszej siostry Elżbiety II, nieżyjącej już księżniczki Małgorzaty - David Armstrong-Jones.

Za nimi trzema samochodami jadą kolejno: królowa-małżonka Camilla i żona księcia Williama Kate; żona księcia Harry'ego Meghan i żona księcia Edwarda Zofia oraz córki księcia Andrzeja, Beatrycze i Eugenia z mężami. Kondukt zamykają przedstawiciele różnych służb, takich jak straż pożarna, pogotowie ratunkowe, straż przybrzeżna czy więziennictwo.

Trasa konduktu wiedzie wzdłuż Pałacu Westminsterskiego, czyli siedziby parlamentu, przez rządową aleję Whitehall, plac defiladowy Horse Guards Parade, reprezentacyjną aleję The Mall do Pałacu Buckingham. Kondukt minie go z prawej strony, udając się w kierunku łuku triumfalnego Wellington Arch, znajdującego się pomiędzy terenami zielonymi przylegającymi do Pałacu Buckingham a Hyde Parkiem.

Tłumy ludzi oglądają transmisję w miejscach publicznych

Wiele osób w całej Wielkiej Brytani zbiera się w miejscach publicznych, gdzie można na żywo śledzić transmisję. Tak jest w jednym z londyńskich parków królewskich niedaleko Pałacu Buckingham – Hyde Parku.

Postawiono tu kilka dużych ekranów, aby nieprzebrane tłumy ludzi, które wciąż jeszcze napływają do Hyde Parku, mogły choć w ten sposób uczestniczyć w pożegnaniu królowej Elżbiety II.

Ci, którym udało się podejść bliżej ekranów śledzą nabożeństwo w skupieniu. Niektórzy nie mogą powstrzymać łez, są pary, które oglądają uroczystości w objęciach; dzieci z chorągiewkami siedzą na ramionach rodziców.

Na tyłach panuje luźniejsza, bardziej rodzinna i pogodna atmosfera: jest więcej ruchu, pracują budki z jedzeniem. Niezależnie od miejsca wiele osób nagrywa krótkie filmy i robi zdjęcia, chcąc zachować w jakiś sposób tę historyczną chwilę.

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#świat

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo