Szef BBN odpowiedział na krytykanctwo Tuska, "W 2010 r. podpisywał się pod strategią, gdzie Rosja była partnerem"

Podczas szczytu NATO padła deklaracja o utworzeniu w Polsce stałego dowództwa V Korpusu armii USA, a także o wpisaniu do strategii Sojuszu Rosji jako zagrożenia oraz o zielonym świetle do akcesji dla Finlandii i Szwecji. Ustalenia względem Polski jednak umiarkowanie podobają się liderowi PO, Donaldowi Tuskowi, który krytykował polskie działania jako "mało ambitne". Byłemu premierowi odpowiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Przywódcy państw NATO w Madrycie postanowili wyraźnie wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu oraz zaprosić Szwecję i Finlandię do wstąpienia w jego szeregi. Szefowie państw i rządów przyjęli także nową koncepcję strategiczną. W deklaracji końcowej przywódcy uznali m.in., że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności na obszarze euroatlantyckim.

W środę w Senacie odbyło się spotkanie liderów ugrupowań opozycyjnych, w którym udział wzięli m.in. lider PO Donald Tusk. Podkreślił, że decyzje liderów NATO - turecka zgoda na akcesję Szwecji i Finlandii oraz zapowiedź ulokowania w Polsce dowództwa V Korpusu Armii USA - są "bardzo pozytywne".

Odniósł się również do wypowiedzi Solocha, który mówił w środę, że główne polskie oczekiwania na szczycie NATO zostały spełnione. Tusk ocenił, że jeżeli "to, o czym poinformowano w środę to były wszystkie polskie postulaty", to "jest tym naprawdę zaniepokojony". Jak mówił, polskie działania w NATO są mało ambitne i mało podmiotowe; jak ocenił, obiektywnie obecnie Polska wciąż jest w gorszej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa niż pół roku temu.

- Panie Przewodniczący Donald Tusk, Pan i Prezydent Komorowski w 2010 r. podpisywaliście się pod strategią, gdzie Rosja była nazywana partnerem. Prezydent Andrzej Duda podpisał się pod strategią gdzie nazwana jest największym zagrożeniem

 - napisał na Twitterze Soloch odpowiadając Tuskowi.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo