Stany zmieniają prawo, lekarze i kliniki odwołują aborcje. Efekty wyroku Sądu Najwyższego USA

Widoczne są już efekty piątkowego orzeczenia Sądu Najwyższego USA, na mocy którego prawo do aborcji nie jest gwarantowane przez konstytucję amerykańską. Wiele stanów już zakazało aborcji, a kliniki i lekarze masowo odwołują zaplanowane usunięcia ciąż u pacjentek. Jak jednak można się było spodziewać, wyrok "za życiem" nie spodobał się lewackim organizacjom, które zorganizowały protesty.

Twitter.com/Courtney Bennett @SebastiaanUSA

Orzeczenie Sądu Najwyższego USA wskazujące, że konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji, może wpłynąć na zaostrzenie przepisów w blisko połowie stanów. Co najmniej osiem z nich zakazało aborcji, w tym część z niewielkimi wyjątkami, w dniu ogłoszenia orzeczenia – poinformował „Washington Post”.

Jak wyjaśnił dziennik, w kilku stanach, gdzie obowiązywał zakaz aborcji przed legalizującym ją orzeczeniem Roe przeciwko Wade z 1973 roku, wcześniejsze przepisy mogą zostać reaktywowane.

W Alabamie, mającej najbardziej rygorystyczny w USA zakaz aborcji, stanowa ustawa obowiązuje już od 2019 roku. Jedynym wyjątkiem jest poważne zagrożenie zdrowia kobiety. Podobnie jest w Luizjanie i Dakocie Południowej.

Także w Utah ustawa zakazująca niemal wszystkich aborcji zaczęła obowiązywać już w piątek wieczorem. Ustawy w Arkansas, Kentucky, Missouri, Ohio i Oklahomy również pozwoliły natychmiast wprowadzić podobne przepisy.

W niektórych stanach, gdzie ustawy antyaborcyjne zostały zablokowane przez sądy, ustawodawcy będą dążyć do uaktywnienia uśpionych antyaborcyjnych reguł. W innych, np. w Teksasie, Idaho czy Dakocie Północnej prawo umożliwi wprowadzenie zaostrzonych przepisów o przerywaniu ciąży po upływie miesiąca.

- Niektórzy gubernatorzy wyrazili zainteresowanie zwołaniem sesji specjalnych parlamentów stanowych w celu uchwalenia dodatkowych ustaw antyaborcyjnych

- zauważył waszyngtoński dziennik.

Kliniki i lekarze odwołują aborcje

Po ogłoszeniu orzeczenia Sądu Najwyższego USA, lekarze odwoływali zaplanowane zabiegi przerywania ciąży, m.in. na polecenie ustawodawców stanowych.

Media amerykańskie przywołują przykłady odmowy przerwania ciąży m.in. w Missouri, Arizonie i Arkansas. Niektóre kliniki zawiesiły usługi aborcyjne do czasu oceny prawnych konsekwencji orzeczenia Sądu Najwyższego.

Telewizja CNN przytoczyła wypowiedź dr DeShawn Taylor, prowadzącą klinikę Desert Star Family Planning w Phoenix,w stanie Arizona, która powiedziała, że jej klinika odwołała około 20 wstępnie zaplanowanych zabiegów aborcyjnych.

Według dr Janet Cathey, z klinki Little Rock Planned Parenthood w Arkansas, odwołano tam od 60 do 100 aborcji.

Protesty proaborcyjne w amerykańskich miastach

W sobotę w niektórych miastach USA odbyły się protesty przeciwko orzeczeniu, do demonstracji doszło również przed gmachem Sądu Najwyższego w Waszyngtonie. Policja Kapitolu aresztowała dwie osoby. Zarzucono im zniszczenie mienia. Oskarżono je o obrzucenie pojemnikami z farbą ogrodzenia Sądu Najwyższego.

Demonstracje są zapowiadane także na niedzielę, m.in. Nowym Jorku, Los Angeles, Bostonie, Chicago, Denver, St. Louis czy Naperville, w stanie Illinois. Demonstrowano także tam, gdzie prawo stanowe wciąż zezwala na aborcję.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo