Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezes PiS: chcemy przedstawić projekt ustawy dotyczącej powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez rząd polski w latach 2007-2015 • • • Premier: komisja weryfikująca wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne w Polsce potrzebna jest nie tylko po to, aby wyjaśnić przeszłość, ale również po to, aby pozbyć się zwałów rosyjskich raz na zawsze w przyszłości • • •

Wielki komtur krzyżacki pod lupą esbecji

W uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazł się zapis dotyczący aktora Mieczysława Voita, który grał Kunona von Lichtensteina w Krzyżakach Aleksandra Forda czy prof. Dąb-Rozwadowskiego w serialu Alternatywy 4.

Stanislaw Jasiukiewicz i Mieczyslaw Voit w Krzyżakach

Mieczysław Voit (ur. 2 sierpnia 1928 r. w Kaliszu, zm. 31 stycznia 1991 r. w Warszawie) – to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Absolwent PWST w Krakowie, związany z teatrami w Krakowie, Warszawie i Łodzi. Pochodził z rodziny o patriotycznych tradycjach. Jego ojciec, Roman Voit, był członkiem POW, oficerem WP, (uczestnikiem walk o Lwów 1918-1919, oraz wojny polsko-bolszewickiej), a w II RP wybitnym działaczem społecznym oraz bankowcem. Mieczysław Voit dzieciństwo spędził w Kaliszu oraz Katowicach, a tuż przed wojną rodzina osiadła w Tarnopolu, gdzie jego ojciec pełnił funkcję dyrektora Banku Polskiego. We wrześniu 1939, wraz z rodzicami znalazł się we Lwowie. Po agresji Sowietów rodzina została na zawsze rozdzielona. Jego ojciec aresztowany przez NKWD trafił do łagrów. Matka wraz z Mieczysławem i jego rodzeństwem wyjechała do Nowego Targu. Po zakończeniu wojny Mieczysław Voit ukończył PWST w Krakowie. Rozpoczął karierę aktorską w Teatrze Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka, tym samym, w którym w czasie wojny występował Karol Wojtyła. Przez kilkadziesiąt lat stworzył wiele niezapomnianych kreacji teatralnych i filmowych.

Mieczysław Voit znalazł się w zainteresowaniu UB już w 1948 roku, kiedy nielegalnie usiłował wyjechać z Polski na Zachód. Celem wyjazdu było spotkanie z ojcem, który cudem ocalał z wojennej pożogi i mieszkał w Londynie. Zatrzymany na granicy czechosłowacko-niemieckiej, został przekazany stronie polskiej i osadzony na kilka miesięcy w więzieniu za próbę nielegalnego przekroczenia granicy.

Po 1981 roku aktor zaangażował się w działalność środowisk katolickich i opozycyjnych. W czasie stanu wojennego i po nim, uczestniczył w potajemnych przedstawieniach o tematyce patriotyczno-religijnej, w których jasno wyrażał swój negatywny stosunek do rzeczywistości komunistycznej. Inwigilowany stale przez SB i jej tajnych współpracowników, był objęty rozpracowaniem przez Biuro Studiów MSW, wskutek czego w latach 1985-1987 otrzymał zakaz wyjazdów zagranicznych.

https://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/665204

 

 

 Źródło: ipn.gov.pl

#SB #katalogi lustracyjne #inwigilowanie #esbecy #komuniści w Polsce #Mieczysław Voigt

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo