Z OSTATNIEJ CHWILI

Ursula von der Leyen do ukraińskich deputowanych: przed wami długa droga, ale Europa będzie po waszej stronie tak długo, jak będzie to potrzebne; widzę europejską przyszłość Ukrainy • • •

Ukraina jako członek UE i Trójmorza. Prezydent Duda: Ukraińcy walczą, by nie być częścią „ruskiego miru””

Ukraińcy walczą, by nie być częścią „ruskiego miru”, chcą być częścią Zachodu i nie ma czegoś pośrodku - mówił podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent Polski Andrzej Duda. - Stworzyliśmy nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem dla państw aspirujących do UE. Przyznaliśmy go dzisiaj Ukrainie - dodał. KRESPONDENCJA Z RYGI.

W Rydze trwa 7. Szczyt Inicjatywy Trójmorza, któremu towarzyszy 4. Forum Biznesowe. W spotkaniu udział biorą prezydenci i premierzy dwunastu państw Unii Europejskiej – Polski, Łotwy, Litwy, Estonii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Węgier, Rumunii, Słowacji oraz Słowenii.

Jednym z głównych tematów podczas tegorocznego szczytu jest agresja Rosji na Ukrainie. 

- Nasze potrzeby są nadal do zaspokojenia w porównaniu z odbudową, jakiej będzie potrzebowała Ukraina po zakończeniu tej wojny, która, jestem pewien, zakończy się zwycięstwem

– zwrócił się do zebranych, rozpoczynając spotkanie, prezydent Łotwy Egils Levits. - Podczas dzisiejszej dyskusji na szczycie będziemy szukać najlepszych sposobów połączenia Ukrainy z resztą Europy. Przewiduję bliskie partnerstwo, biorąc pod uwagę nasze sąsiednie położenie geograficzne i silne wspólne wartości – mówił.

- Chcę zaapelować o pozytywną decyzję Rady Europejskiej w tym tygodniu o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE. Naród ukraiński wykazał się niesamowitą odwagą i determinacją w walce o swoją wolność, o europejskie wartości. Jeśli opada nowa żelazna kurtyna, musi wylądować na granicy z Rosją, nie zaś na terenie jej sąsiadów. Dziś Europa jest niekompletna bez Ukrainy

– podkreślił gospodarz spotkania. 

Przed południem do zebranych zwrócił się również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który połączył się z Rygą przez internet. 

- Musimy znaleźć format, w ramach którego moglibyśmy dołączyć do Trójmorza. Wystarczy spojrzeć na geograficzną mapę naszego regionu, żeby zrozumieć, że tylko z Ukrainą wszystkie nasze państwa mogą realizować cały swój potencjał. (...) Każda dziedzina, którą możemy zajmować się razem, w ramach tej inicjatywy, w rzeczywistości dotyczy bezpieczeństwa. (...) Kiedy przychodzi wróg - wszystko ma znaczenie - drogi, kolej, porty, system energetyczny, szybka współpraca na granicy. Oto dlaczego naszym obowiązkiem jest pogłębiać wszelkie związki w tych dziedzinach 

– przekonywał ukraiński prezydent przed obradami.

„Rozmawiałem z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Podziękowałem za niezachwianą ważną pomoc militarną, a także za wsparcie nadania Ukrainie statusu kandydata na członka Unii Europejskiej. Skoordynowaliśmy stanowiska przed szczytem Trójmorza”

- ujawnił przed rozmowami Zełenski.

17 czerwca Komisja Europejska oficjalnie zarekomendowała przyznanie Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej.

Ostateczna decyzja o przyznaniu Ukrainie takiego statusu zapadnie 23-24 czerwca podczas posiedzenia Rady Europejskiej.

Po spotkaniu, które trwało za zamkniętymi drzwiami, prezydenci Polski, Łotwy i Rumunii, wystąpili przed prasą na konferencji prasowej.

- Rok temu nikt z nas nie spodziewał się, że przyjdzie nam dyskutować w tak trudnych okolicznościach i jak wyraziście będziemy widzieli sens podjęcia tematu współtworzenia więzi gospodarczych, komunikacyjnych i budowania sfer bezpieczeństwa

– powiedział podczas przemówienia prezydent Polski Andrzej Duda.

Jak dodał, rozpoczęta w 2015 r. współpraca zmierza do tego, by „uwspólnić i ujednolicić nasz rozwój”. - Dziś większość dyskusji została zdominowana przez rosyjską napaść na Ukrainę i jej wpływ na bezpieczeństwo naszych społeczeństw. (…) Dalsze wzmacnianie połączeń infrastrukturalnych to działania priorytetowe, które musimy podejmować w ramach Inicjatywy Trójmorza – stwierdził.

Prezydent Polski podkreślił, że również inne państwa regionu mogą dołączyć do Inicjatywy Trójmorza. Postanowiliśmy stworzyć specjalny, nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem - obok partnerstwa strategicznego - partnerstwo uczestniczące, nowy rodzaj partnerstwa, który nie jest zarezerwowany tylko dla Ukrainy. Nadaliśmy go dzisiaj Ukrainie, ale zakładamy, że ten sam rodzaj partnerstwa może stać się udziałem tych państw, które leżą w Europie Środkowej i nie są członkami Unii Europejskiej, ale do niej aspirują – powiedział.

- Ukraińcy walczą by nie być częścią „ruskiego miru”, chcą być częścią Zachodu i nie ma czegoś pośrodku – dodał.

Ogłoszono również, że następny, 8. Szczyt Inicjatywy Trójmorza odbędzie się w Rumunii.


 

 


Źródło: niezalezna.pl

Olga Alehno
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo