Z OSTATNIEJ CHWILI

Sąd uznał Saleha Abdeslama za winnego zabójstw w atakach terrorystycznych w Paryżu z 2015 roku.  • • • Salah Abdeslam został skazany na dożywocie za udział w zamachach terrorystycznych z listopada 2015 roku.  • • •

Stosunki polsko-amerykańskie nigdy nie były tak dobre

W ostatnim czasie mieliśmy cały festiwal bardzo intensywnych polsko-amerykańskich kontaktów politycznych; stosunki obu krajów kształtują się bardzo dobrze - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Joe Biden i Andrzej Duda
Fot. Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

Komisja spraw zagranicznych zebrała się w czwartek, aby wysłuchać informacji wiceszefa MSZ Marcina Przydacza odnośnie stosunków polsko-amerykańskich.

Przydacz oceniając stosunki obu krajów przytoczył wypowiedź szefa amerykańskiej dyplomacji Antony'ego Blinkena.

Stosunki polsko-amerykańskie są aktualnie w najlepszym kształcie w historii

- przypomniał.

To dobrze oddaje postrzeganie amerykańskie, myślę że z naszej strony możemy śmiało powiedzieć, że te stosunki są w naprawdę bardzo dobrym kształcie.

Przydacz podkreślił, że Polska stara się utrzymywać jak najlepsze relacje z administracją amerykańską "bez względu na to czy rządzą tam republikanie, czy demokraci".

Naszym interesem i obowiązkiem jako przedstawicieli państwa polskiego jest zabieganie o jak najlepsze relacje

- zaznaczył.

Wizyta Joe Bidena w Warszawie

Wiceszef MSZ przypomniał, że w stosunkach polsko-amerykańskich "mieliśmy w ostatnim czasie cały festiwal bardzo intensywnych kontaktów politycznych". Wymienił marcowe wizyty prezydenta USA Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris z Warszawie.

Trudno sobie wyobrazić bardziej intensywny kalendarz spotkań niż ten, który obserwujemy przez ostatnie kilka miesięcy.

Przydacz podkreślił, że w kwestii bezpieczeństwa "USA jest naszym najsilniejszym sojusznikiem w ramach NATO".

Im więcej amerykańskiego wojska i zaangażowania w sprawy Polski i Europy Środkowej, tym i my możemy czuć się bezpieczniejsi

- powiedział.

Wiceszef MSZ dodał, że Polska jest również ważnym miejscem amerykańskich inwestycji a "polscy inwestorzy też bardziej intensywnie interesują się regionem Ameryki Północnej, szczególnie USA". "USA są naszym trzecim pozaunijnym partnerem handlowym w zakresie importu, drugim w zakresie eksportu przy obrotach za ubiegły rok przekraczających 19 mld dolarów" - powiedział i dodał - "jest to rekordowy wynik w historii naszych bilateralnych relacji handlowych".

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo