Putin chciał nas szantażować gazem. Morawiecki w "Gazecie Polskiej": Nie będziemy płacić w rublach!

Władimir Putin pokazał, że wojna surowcowa w przypadku Rosji jest przedłużeniem polityki. Udowodnił, że zamierza posługiwać się surowcami w celu wymuszania określonych zachowań państw – wskazał premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem i Piotrem Lisiewiczem w najnowszym numerze tygodnika "Gazeta Polska", który dziś pojawił się w sprzedaży.

Władimir Putin,
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

"W tym przypadku chodziło mu o zapłatę rublami za gaz. My nie ugięliśmy się przed tym szantażem i nie będziemy płacili rublami"

– powiedział szef rządu w wywiadzie opublikowanym w środę w tygodniku.

Stwierdził, że nie ma przekonania, że wszystkie państwa członkowskie postąpią podobnie, ale – jak zaznaczył – Polska pokazuje najwyższe standardy w zachowaniu zapisów sankcyjnych.

"I dlatego dostawy rosyjskiego gazu zostały wstrzymane. Ale chcę uspokoić wszystkich rodaków. My politykę prewencyjnego działania wobec tego zagrożenia zaczęliśmy dużo wcześniej"

– przekazał.

Wymienił w tym kontekście m.in. dobiegająca końca budowę gazociągu bałtyckiego.

"Na ukończeniu jest budowa nowych interkonektorów, czyli połączeń z krajami sąsiednimi. Rozbudowaliśmy i rozbudowujemy nadal gazoport w Świnoujściu. To oznacza, że mimo szantażu nie będziemy cierpieli na brak gazu"

– zaznaczył.

"Dla zapewnienia stabilności budżetów gospodarstw domowych zamierzamy przesunąć możliwość obowiązywania taryf regulowanej do 2027 r."

– przekazał premier. Podobnie zresztą, jak powiedział, dla instytucji użyteczności publicznej, szpitali, szkół i innych placówek.

Morawiecki podał, że Polska zaproponuje nowy mechanizm, który będzie wyrównywał warunki konkurencyjne między tymi państwami, które najszybciej odetną się od rosyjskiego gazu i rosyjskiej ropy, a tymi, które będą pozyskiwać je dalej.


Całość wywiadu z premierem Morawieckim już w najbliższym numerze tygodnika "Gazeta Polska". Wydanie dostępne od środy 4 maja! 

Zachęcamy także do kupowania prenumeraty elektronicznej!

 Źródło: Gazeta Polska, niezalezna.pl,

 

#Gazeta Polska

Tomasz Sakiewicz,Piotr Lisiewicz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo