Europoseł Anna Zalewska bije na alarm! "Komisja Europejska blokuje KPO w sposób nielegalny"

Europoseł Anna Zalewska wystosowała list do Margrethe Vestager, Komisarz UE ds. Konkurencji z wnioskiem o niezwłoczne zaakceptowanie polskiego KPO oraz uruchomienie należnych Polsce środków finansowych. - Komisja Europejska blokuje KPO w sposób nielegalny - twierdzi eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości.

Anna Zalewska
fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

- Od wielu miesięcy wbrew obowiązującemu prawu Unii Europejskiej, bez jakiejkolwiek formalnej decyzji umożliwiającej zaskarżenie tych bezprawnych działań, w sposób całkowicie nielegalny wstrzymywane jest uruchomienie finansowania Krajowego Planu Odbudowy dla Polski

- wskazała w liście europoseł Zalewska. 

W ocenie Zalewskiej, ten stan rzeczy narusza zasady konkurencyjności, zaburza bieżącą sytuację ekonomiczną oraz ma wielowymiarowy wpływ na szereg działań.

Większe zdolności finansowe krajów obdarowanych w łaskawości Komisji środkami, wpłynęły i nadal wpływać będą na zwyżkę cen energii, transportu, paliw, surowców i szeregu innych, które dotykają Polski, niewspieranej takimi zasobami finansowymi” – napisała eurodeputowana.

Była minister edukacji wniosła o niezwłoczne wprowadzenie przez odpowiednie instytucje, na wniosek Komisarza, zabezpieczenia interesów Polski "poprzez wstrzymanie finansowania innych krajów do czasu zapewnienia równego i sprawiedliwego dostępu oraz korzystania ze wspólnych środków UE przeznaczonych na odbudowę".

- Oczekuję także, nie tylko wyrównania zabranych środków, ale zrekompensowania tej straty poprzez, z jednej strony odsetki od zablokowanych kwot, z drugiej zaś poprzez wypłacenie oszacowanej przez właściwy organ rekompensaty za wielomiesięczne straty ponoszone przez gospodarkę Polski w wyniku bezprawnego zablokowania polskich środków w Planie Odbudowy

- napisała.

 


Źródło: niezalezna.pl

#Anna Zalewska #KPO

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo