Kolejny cios zadany najemnikom Putina. Wagnerowcy rozbici w obwodzie charkowskim

Siły zbrojne Ukrainy każdego dnia zadają potężne ciosy rosyjskiemu najeźdźcy. Znaczące straty ponoszą też najemnicy, którzy walczą na Ukrainie po stronie rosyjskich barbarzyńców. Jak podają ukraińskie media, tamtejszej armii udało się zniszczyć strategiczną bazę tzw. wagnerowców – najemników z tzw. Grupy Wagnera. Skalę zniszczeń bazy przedstawia zdjęcie satelitarne, zamieszczone m.in. przez ukraińską agencję informacyjną UNIAN.

agencja prasowa UNIAN via Telegram

Grupa Wagnera (ros. Группа Вагнера) to prywatna firma wojskowa, powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym. Nazwa organizacji pochodzi od pseudonimu jej założyciela i głównodowodzącego Dmitrija Utkina, ps. „Wagner”. Grupa utworzona została w 2014 roku jako organizacja będąca następcą Korpusu Słowiańskiego. Szkolenie jej pracowników odbywa się w miejscowości Molkino w Kraju Krasnodarskim, na poligonie 10 Brygady Specnazu GRU.

Niemal od początku wojny na Ukrainie, grupy wagnerowców były zaangażowane do walki po stronie Rosji. Oddelegowano ich nie tylko do działań zbrojnych, ale również do celów agenturalnych. Ponadto, z najemników utworzono specjalny oddział, liczący ok. 400 osób, którego zadaniem było zabicie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Oddział operował głównie w Kijowie i okolicach, jednak został rozpracowany przez ukraińską armię. 

Podobnie jak żołnierze regularnej armii FR, tak również prorosyjscy najemnicy ponoszą ciężkie straty podczas walk na Ukrainie. Już w połowie lutego stan osobowy tzw. wagnerowców wymusił na nich otwarcie szerokiej rekrutacji. By przyjąć jak najwięcej chętnych, zniesiono niemal wszystkie ograniczenia, które do tej pory przesądzały o kwalifikacjach danego kandydata do służby najemniczej. 

Szacuje się, że obecnie na Ukrainie może przebywać ok. 1,5-2 tys. najemników, skupionych w tzw. Grupie Wagnera.

Jak podała w piątek na swoim kanale społecznościowym w serwisie Telegram ukraińska agencja informacyjna UNIAN, ukraińskim siłom udało się zniszczyć strategiczną bazę wagnerowców, znajdującą się w obwodzie charkowskim. Zamieszczone przez agencję zdjęcie satelitarne potwierdza niemal całkowite zniszczenie bazy.

Fotografię oraz informację o likwidacji bazy wroga podają też profile społecznościowe, które na bieżąco relacjonują wydarzenia z Ukrainy. 

Kilka dni temu szef brytyjskiego cyberwywiadu Jeremy Fleming stwierdził, że Kreml wykorzystuje najemników z tzw. Grupy Wagnera jako przysłowiowe mięso armatnie, by ograniczyć straty wśród żołnierzy regularnej armii FR. 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#wojna #Ukraina #Grupa Wagnera #najemnicy #terroryści #Rosja

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo