Z OSTATNIEJ CHWILI

Kancelaria Prezydenta: Prezydent Andrzej Duda z dniem 10 października odwoła Pawła Solocha z funkcji Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego • • •

Gdzie jest Szojgu? "Od 11 marca ani razu nie wystąpił publicznie"

Wschodnie media zauważają, że zarówno rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, jak również (były?) szef rosyjskiego Sztabu Generalnego, gen. Walerij Gierasimow, przestali pokazywać się w mediach. Zarówno Szojgu, jak i Gierasimow, ostatni raz pojawili się publicznie 11 marca.

Kremlin.ru, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Portal Ukraińska Prawda wskazuje, że Szojgu bardzo lubił publiczne wystąpienia i przemowy. Gdy został ministrem obrony [w 2012 r.], znacząco zmienił struktury resortu obrony, zatrudniając specjalistów ds. komunikacji z mediami. Samo ministerstwo zaczęło również przywiązywać dużą wagę do swojego wizerunku w przestrzeni publicznej. 

Od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, czyli od 24 lutego, minister obrony pojawiał się w rodzimych mediach codziennie. Tymczasem – jak podaje ukraiński serwis – od 11 marca Szojgu ani razu nie wystąpił publicznie. 

Jako powód podaje się nieoficjalnie "kłopoty zdrowotne". Szojgu ma cierpieć m.in. na chorobę serca. 

Ostatni raz minister obrony pojawił się publicznie, gdy wręczał żołnierzom odznaczenia państwowe za zaangażowanie w "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie. 

18 marca na stronie Kremla pojawiło się oświadczenie, że tego dnia Władimir Putin omówił z Radą Bezpieczeństwa FR przebieg operacji na Ukrainie. Według komunikatu, na spotkaniu miał być obecny również Siergiej Szojgu. Znamienne jednak, że ze spotkania nie upubliczniono żadnego materiału wideo i zdjęć. 

Tego samego dnia (18 marca), pierwszy kanał rosyjskiej telewizji, opublikował materiał z ww. wręczania nagród żołnierzom. W materiale wskazano, że "uroczystość odbyła się dzisiaj", co jest nieprawdą – gdyż komunikat w tej sprawie został 11 marca opublikowany na profilu Ministerstwa Obrony Rosji. 

Co ciekawe, od 11 marca publicznie nie pojawia się również szef Sztabu Generalnego FR, gen. Walerij Gierasimow. Jak informowały media, pod koniec lutego Putin miał go zdymisjonować z zajmowanego stanowiska. W sieci krążyły informacje, jakoby Gierasimow odmówił podpisania się pod rozkazem postawienia w stan gotowości Wojsk Specjalnego Przeznaczenia FR. Do tej pory Kreml nie skomentował w żaden sposób tej informacji. 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#wierchuszka Putina #Kreml #wojna #Ukraina #Rosja

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo