Petru znudził się na politycznej emeryturze? Wraca „na białym koniu” do Nowoczesnej

Ryszard Petru opuszczał Nowoczesną w 2018 r. w atmosferze skandalu – politycznego i obyczajowego. Eksperymenty z nowymi ugrupowaniami się nie powiodły. Teraz ekonomista zamierza wrócić z politycznej emerytury. - Jako ekspert będzie doradzał Nowoczesnej w sprawach gospodarczych - poinformował dziś na Twitterze poseł KO Adam Szłapka.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

„Do Nowoczesnej został przyjęty Ryszard Petru. Jako ekspert będzie doradzał w sprawach gospodarczych. Witamy na pokładzie!” - napisał na Twitterze Szłapka.

Ryszard Petru był założycielem i liderem Nowoczesnej. 31 maja 2015 r. odbył się w Warszawie kongres założycielski Stowarzyszenia NowoczesnaPL. 25 sierpnia zarejestrowana została partia o nazwie Nowoczesna Ryszarda Petru, która w wyborach parlamentarnych 2015 r. zdobyła 7,6 proc. głosów, co dało jej 28 mandatów w Sejmie. Dwa lata później Petru stracił przywództwo na rzecz Lubnauer; 11 maja 2018 r. opuścił partię.

Nie sprzyjał Petru również skandal obyczajowy z jego udziałem - kiedy w noc sylwestrową został zauważony na pokładzie samolotu, udającego się na Maderę, bez małżonki, ale w towarzystwie ówczesnej towarzyszki partyjnej Joanny Schmidt (dziś Mihułka). 

Mimo, iż Petru jest ekspertem od ekonomii, Nowoczesna miała wiele kłopotów związanych z finansami. W grudniu 2018 r. zarząd Nowoczesnej przyjął dymisję Michała Pihowicza z funkcji skarbnika partii w związku z odrzuceniem przez PKW sprawozdania finansowego Nowoczesnej. PKW odrzuciła je, ponieważ partia niezgodnie z przepisami przelała pieniądze z rachunku partii bezpośrednio na konto komitetu wyborczego, tymczasem zgodnie z Kodeksem wyborczym, pieniądze te najpierw powinny trafić na konto funduszu wyborczego partii, a dopiero stamtąd przelane powinny zostać na konto komitetu wyborczego. Za przelew odpowiedzialny był Pihowicz - ówczesny skarbnik Nowoczesnej - który był także pełnomocnikiem finansowym komitetu wyborczego partii w kampanii wyborczej 2015 r.


 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ryszard Petru

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo