Większość Polaków chce reparacji wojennych. Premier wysłuchał raportu. "Ze skutkami mierzymy się do dziś"

Premier Mateusz Morawiecki wysłuchał raportu o polskich stratach wojennych, przygotowanego przez Zespół Parlamentarny ds. Reparacji. Poinformowała o tym Kancelaria Premiera.

Kompletnie zniszczona polska wieś – Sucha
Autorstwa Nieznany - Odbitka z lat 60-tych z negatywu należącego do Polskich Archiwów, rozprowadzana przez Archiwum, teraz w kolekcji zdjęć z Drugiej Wojny Światowej Dr. Marka Tuszyńskiego. Skan wykonany przez Jarkat z 5 × 8 cm odbitki., Domena publi

Ponadto kancelaria przypomniała, że II wojna światowa przyniosła ogromne negatywne konsekwencje dla naszego kraju. "Zginęło 6 milionów osób, utraciliśmy niepodległość oraz możliwość rozwoju gospodarczego. Z tymi skutkami mierzymy się do dziś" - zaznaczyła KPRM.

Stratami Polski po wojnie zajmuje się Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego, który został niedawno powołany przez szefa polskiego rządu. Zadaniem Instytutu jest zbadanie i opisanie skutków II wojny światowej dla naszego kraju i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz tego ma prowadzić działalność edukacyjną i popularyzatorską, upowszechniając wyniki prowadzonych badań.

Patron Instytutu Jan Karski to emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego i Rządu RP na uchodźstwie w czasie II wojny światowej. Karski przedstawił światu pierwsze informacje dotyczące dokonującej się na polskich ziemiach zagłady Żydów.

Instytut Strat Wojennych działa m.in. na podstawie analizy wykonanej przez zespół parlamentarny.

- Polska poniosła ogromne straty na skutek II wojny światowej, nie tylko ludzkie – naszym obywatelom i naszej ojczyźnie zagrabiono niewyobrażalnie wielki majątek. Wolna i niepodległa Polska nie może przejść nad taką hekatombą do porządku dziennego, stąd działania rządu podejmowane w tym zakresie

- podkreśla Kancelaria Premiera.

Zaznaczyła przy tym, że podobne zdanie mają Polacy, przytaczając badanie CBOS z października 2021 roku, zgodnie z którym 64 proc. badanych popiera ubieganie się o rekompensaty za straty poniesione podczas II wojny światowej.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#II wojna światowa #reparacje #wojna

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo