Merkel żegna się ze stanowiskiem i apeluje do Niemców: Nie lekceważcie pandemii

Angela Merkel, którą w przyszłym tygodniu na stanowisku kanclerza Niemiec zastąpi Olaf Scholz, zaapelowała w sobotę do mieszkańców RFN, aby nie lekceważyli pandemii Covid-19. "Potraktujcie poważnie tego podstępnego wirusa" - powiedziała Merkel w swym ostatnim podcaście.

pixabay

Kanclerz przypomniała, że pierwszy raz zwróciła się tą drogą do obywateli ponad 15 lat temu. - W tamtym czasie było to dość nowatorskie, by szef rządu zwracał się do opinii publicznej w tak bezpośredni sposób za pośrednictwem sieci. I trudno mi było uwierzyć, gdy ktoś teraz obliczył, że od tego czasu dodano ponad 600 odcinków - powiedziała Merkel.

Pierwszy podcast, "który dobrze pamiętam, odbył się w czerwcu 2006 roku na krótko przed rozpoczęciem mistrzostw świata (w piłce nożnej) w Niemczech. Moje ówczesne życzenie, aby mistrzostwa świata były również wielką imprezą poza stadionami, spełniło się z nawiązką (...)" - wspominała kanclerz.

- Zawsze postrzegałam podcast jako sposób na mówienie wam bezpośrednio o sprawach, które są bliskie mojemu sercu. O wielkich sprawach polityki rządowej, oczywiście, ale często także o sprawach, które moim zdaniem nie zawsze zwracają uwagę, na którą zasługują, a którymi mogłabym was zainteresować

 - podkreśliła Merkel w swoim wystąpieniu. - Dlatego pozwólcie, że dziś po raz ostatni powiem o tym, co jest dla mnie najważniejsze w tych dniach - dodała. Merkel mówiła dalej o głównym obecnie temacie w Niemczech - pandemii koronawirusa.

- Znajdujemy się w środku czwartej fali pandemii, w bardzo poważnej sytuacji, w niektórych częściach naszego kraju można ją nazwać wręcz dramatyczną

 - zauważyła kanclerz. - Przepełnione oddziały intensywnej terapii, krytycznie chorzy pacjenci, którzy muszą lecieć przez całe Niemcy, aby otrzymać potrzebną im opiekę - a obecnie, dzień po dniu, tak przerażająco wysoka liczba osób, którym wirus odebrał życie  - powiedziała.

Kanclerz zwróciła uwagę, że "jest to o tyle gorzkie, że można było tego uniknąć. Dzięki skutecznym i bezpiecznym szczepionkom mamy klucz do sukcesu. Dlatego jeszcze raz apeluję do was: potraktujcie poważnie tego podstępnego wirusa. Zwłaszcza nowy wariant omikron wydaje się być jeszcze bardziej zaraźliwy niż poprzednie".

- Zaszczepcie się. Każde szczepienie jest pomocne, daje osobie zaszczepionej bezpieczeństwo, a przynajmniej doskonałą ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby. A najwyższy możliwy wskaźnik szczepień pomoże nam wszystkim, krajowi, pozostawić tę pandemię za sobą 

- zaznaczyła.

Merkel przyznała, że "niestety, przed nami kolejne trudne tygodnie, które możemy pokonać tylko wspólnym wysiłkiem. Mam szczerą nadzieję, że razem odniesiemy sukces. Życzę wam wszystkiego najlepszego, przede wszystkim oczywiście zdrowia i mimo wszystko refleksyjnego okresu Adwentu i Wesołych Świąt".

"A ja mówię: dziękuję" - tymi słowami ustępująca kanclerz pożegnała się z widzami swojego podcastu po 16 latach rządzenia w Niemczech.

 

Źródło: PAP, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo