Niebezpieczne manewry Rosji. Rumunia zaniepokojona

Minister spraw zagranicznych Rumunii Bogdan Aurescu wyraził zaniepokojenie rosyjskimi manewrami na Morzu Czarnym. W trakcie wtorkowego spotkania w Bukareszcie z ministrem Zbigniewem Rauem, Aurescu oświadczył, że zarówno Rumunia, jak i Polska są zaniepokojone „groźnym rozmieszczeniem sił rosyjskich w pobliżu Ukrainy i Morza Czarnego”.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

W trakcie spotkania z Rauem w Bukareszcie Aurescu ocenił także, że konieczne jest zwiększenie obecności militarnej NATO na Morzu Czarnym. Powiedział, że obecnie mamy do czynienia z „niepokojącymi wydarzeniami” w zakresie bezpieczeństwa regionalnego, zarówno na Morzu Czarnym, jak i na granicy polsko-białoruskiej.

Na początku listopada Rumunia i Ukraina oskarżyły Rosję o militaryzację Morza Czarnego i zwróciły się do NATO o zintensyfikowanie obecności wojsk sojuszniczych na morzu. Aurescu rozmawiał na ten temat bezpośrednio z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

- Szef rumuńskiego MSZ powiedział wówczas, że wojska sojusznicze w Europie nie są rozmieszczone równomiernie. Wojska wschodniej flanki NATO są skupione na północy, podczas gdy ich obecność jest potrzebna także na południu – pisze portal Universul. Jak dodaje, w połowie listopada Rosjanie poinformowali o zwiększeniu obecności okrętów bojowych należących do NATO na Morzu Czarnym.

Rosja ma dostęp do Morza Czarnego poprzez Krym, który nielegalnie anektowała w 2014 roku. Wybrzeże czarnomorskie posiadają trzy państwa należące do NATO: Rumunia, Bułgaria i Turcja - oraz dwa państwa nienależące do Sojuszu: Gruzja i Ukraina.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Rosja #Rumunia #Morze Czarne

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo