Radni Gdańska solidarni ze służbami mundurowymi

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Gdańska radni jednogłośnie przegłosowali "Oświadczenie w sprawie solidarności ze służbami mundurowymi strzegącymi granicami polsko-białoruskiej".

Pawel_Pacholec CC0

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Gdańska radni PiS zgłosili projekt "Oświadczenia w sprawie solidarności ze służbami mundurowymi strzegącymi granicami polsko-białoruskiej".

Projekt referował przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska Kazimierz Koralewski. "Rada Miasta Gdańska w obliczu bezprecedensowego w swej skali ataku hybrydowego na Polskę ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki wyraża swoją solidarność z polskimi służbami, w szczególności z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Wojska i Policji, strzegącymi granicy polsko-białoruskiej" - czytał projekt Koralewski.

W oświadczeniu podkreślono, że "wykorzystywanie migrantów jako "żywych tarcz" w połączeniu z działaniami dezinformacyjnymi jest obliczone na zdestabilizowanie sytuacji w regionie i wywarcie presji nie tylko na Polskę, ale na całą Unię Europejską".

- W obliczu tego wyzwania dzisiaj najistotniejszego z punktu widzenia naszego kraju dzielące nas różnice polityczne muszą zejść na plan dalszy, a naszym obowiązkiem jest wsparcie działań służb na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Powierza się przewodniczącej Rady Miasta przekazanie niniejszego oświadczenia prezesowi Rady Ministrów Mateuszowi Morawieckiemu oraz prezydent miasta Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz

- mówił Koralewski.

Klub PiS oświadczenie uzasadniał "przybierającymi na sile atakami na żołnierzy Wojska Polskiego, Straży Granicznej oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych – także tych pochodzących z Gdańska i Pomorza, którzy zgodnie z postanowieniami Konstytucji RP dzielnie i ofiarnie strzegą granicy polsko-białoruskiej, zasadnym jest wyrażenie poparcia dla sprawowanej przez nich służby, mającej na celu ochronę granic Rzeczypospolitej Polskiej i bezpieczeństwa jej obywateli" - czytamy w oświadczeniu.

Radny PiS Andrzej Skiba powiedział, że radni powinni poprzeć poprawkę Koalicji Obywatelskiej dotyczącą dostępu do strefy objętej stanem wyjątkowym dla dziennikarzy i organizacji humanitarnych.

- Potrzebujemy jasnego sygnału dla opinii publicznej. Potrzebujemy jasnego sygnału przede wszystkim dla służb mundurowych, które bronią naszego bezpieczeństwa, że z Gdańska wychodzi jednolity sygnał poparcia dla żołnierzy, dla strażników oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych i mam nadzieję, że ta rzetelną pracę wszystkich służb mundurowych, którzy mają bezpieczeństwo Polski w sercu, że będą pokazywały różne media - mówił podczas sesji Skiba.

Radny zwrócił się też do prezydent Aleksandry Dulkiewcz o udostępnienie przestrzeni dla hasła "Murem za polskim mundurem".

W imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej radny Cezary Śpiewak-Dowbór zgłosił poprawkę, w której zaznaczono, że "jednocześnie zauważamy, że dla zapewnienia społeczeństwu rzetelnej informacji, a osobom w sytuacji zagrożenia życia pomocy niezbędne jest by na tereny obecnie objęte stanem wyjątkowym dostęp mieli dziennikarze oraz organizacje humanitarne. Zapewnienie bezpieczeństwa i integralności granic nie stoi w kontrze do dostępu do pomocy humanitarnej i rzetelnej informacji" - tłumaczył Śpiewak-Dowbór.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska radni jednogłośnie przegłosowali "Oświadczenie w sprawie solidarności ze służbami mundurowymi strzegącymi granicami polsko-białoruskiej".
 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo