Papież do osób z niepełnosprawnościami: Kościół was miłuje i potrzebuje każdego z was

Papież Franciszek zapewnił osoby z niepełnosprawnościami: „Kościół was miłuje i potrzebuje każdego z was, aby wypełniać swoją misję w służbie Ewangelii”. Przyznał, że w życiu społecznym nadal obecna jest dyskryminacja. Przypomniał, że nie można odmówić sakramentów niepełnosprawnym.

fot. Mariordo (Mario Roberto Durán Ortiz), via Wikimedia Commons

Watykan opublikował w czwartek orędzie papieża na Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, który będzie obchodzony 3 grudnia z inicjatywy ONZ. Hasłem papieskiego przesłania są słowa Jezusa “Wy jesteście przyjaciółmi moimi” z Ewangelii według świętego Jana.

Mieć Jezusa za przyjaciela to największa z pociech i może uczynić każdego z nas wdzięcznym, radosnym uczniem, zdolnym do świadczenia, że nasza własna słabość nie jest przeszkodą w życiu i głoszeniu Ewangelii

- podkreślił Franciszek.

Jak zaznaczył, ufna i osobista przyjaźń z Jezusem może być duchowym kluczem do zaakceptowania ograniczeń, których wszyscy doświadczają i do przeżywania tego stanu „w sposób pojednany”.

„Kościół jest waszym domem” - napisał.

Dodał, że chrzest czyni każdego pełnoprawnym członkiem wspólnoty kościelnej, dając „bez wykluczenia czy dyskryminacji możliwość powiedzenia: Ja jestem Kościołem”.

Nie traktujmy niepełnosprawności jako choroby

„Niestety – przyznał Franciszek - nawet dzisiaj wielu z was jest traktowanych w społeczeństwie jak ciała obce”; „czujecie, że istniejecie, ale bez przynależności i bez partycypacji” i „jest jeszcze wiele spraw, które nie pozwalają wam być w pełni obywatelami”.

Papież stwierdził, że dyskryminacja jest wciąż obecna na różnych poziomach życia społecznego; „karmi się uprzedzeniami, ignorancją i mentalnością, która z trudem pojmuje nieocenioną wartość każdej osoby”.

Traktowanie nadal niepełnosprawności – będącej wynikiem interakcji pomiędzy barierami społecznymi a ograniczeniami każdej osoby – jakby była chorobą, przyczynia się do ogradzania waszego życia i podsyca stygmatyzację

- ocenił papież.

Za najgorszą dyskryminację w Kościele uznał brak opieki duchowej, która niekiedy przejawia się w odmowie dostępu do sakramentów.

Franciszek przypomniał nauczanie Kościoła:

Nikt nie może odmówić sakramentów osobom niepełnosprawnym.

Zwracając się do tych osób w dalszej części orędzia, zapewnił: „Doskonale zdaję sobie sprawę, że pandemia Covid-19, z której z trudem się wydostajemy, miała i nadal ma bardzo poważne reperkusje w życiu wielu z was”. Odnotował konieczność pozostawania przez dłuższy czas w domu, trudności, jakie wielu niepełnosprawnych uczniów i studentów ma z dostępem do zdalnych narzędzi kształcenia, rozłąkę osób w domach opieki z najbliższymi.

W tych miejscach wirus był bardzo okrutny i pomimo poświęcenia personelu, pochłonął nazbyt wiele ofiar. Wiedzcie, że papież i Kościół są wam bliscy w sposób szczególny, serdecznie i z wrażliwością

- dodał.

Franciszek zaznaczył także, że Kościół jest u boku tych, którzy nadal walczą z koronawirusem. Położył nacisk na to, że stan niepełnosprawności nie może stanowić przeszkody w dostępie do najlepszej opieki.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#papież Franciszek #niepełnosprawność

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo