Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok: Polskie prawo ważniejsze od unijnego!

Polska konstytucja posiada co do zasady wyższość nad prawem unijnym - wynika z dzisiejszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. "Przepisy europejskie w zakresie w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z konstytucją" - przekazał sędzia sprawozdawca Bartłomiej Sochański.

Julia Przyłębska
trybunal.gov.pl

Trybunał Konstytucyjny kontynuował dziś rozpatrywanie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej.

Uczestnicy postępowania przedstawili swoje stanowiska i przez kilka godzin odpowiadali na pytania sędziów. W czwartek złożyli też wnioski końcowe. Przedstawiciel premiera, prezydenta, MSZ, prokuratury i Sejmu wnieśli o uznanie zaskarżonych przepisów za niekonstytucyjne. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z kolei o umorzenie postępowania.

O 17:15 Prezes Trybunału Konstytucyjnego przedstawiła orzeczenie, z którego wynika, że konstytucja Polska jest ważniejsza od prawa unijnego.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Konstytucja jest ważniejsza niż prawo wspólnotowe. Polska wygrała

- napisał na Twitterze Michał Wójcik, minister z Kancelarii Prezydenta.

 

Będziemy kontynuowali temat.


Wniosek premiera został sformułowany po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca odnoszącym się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Jak argumentowała wówczas KPRM, wniosek dotyczy kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.

Premier zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE - zarzuty sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

 

 Źródło: niezalezna.pl, trybunal.gov.pl, PAP

#konstytucja #prawo unijne #Unia Europejska #Trybunał Konstytucyjny

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo