W Niemczech udaremniono zamach na synagogę. Władze mówią o podłożu islamistycznym

W Niemczech zapanował niepokój. Minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul określił udaremniony atak na synagogę w Hagen jako "sytuację zagrożenia motywowaną islamistycznie". Federalna minister sprawiedliwości Christine Lambrecht także mówi o "bardzo poważnej sytuacji zagrożenia".

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Komisarz ds. antysemityzmu w Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) Sabine Leutheusser-Schnarrenberger podziękowała policji i władzom "za szybkie rozpoznanie" sytuacji zagrożenia w synagodze w Hagen i za ich działania - pisze portal RND.

Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet, który kandyduje z ramienia chadeckiej partii CDU na kanclerza Niemiec w zaplanowanych na 26 września wyborach do Bundestagu, wyraził oburzenie planowanym atakiem. Laschet ostrzegł przed wszelkimi przejawami ekstremizmu. 

16-latek przygotowywał zamach?

Wczoraj wieczorem policja zaostrzyła ochronę wokół synagogi w Hagen i przeszukała budynek, także z pomocą psów do wykrywania ładunków wybuchowych. Nic nie znaleziono. W związku ze sprawą dziś tymczasowo aresztowany został 16-latek o syryjskich korzeniach. Razem z nim zatrzymano trzy inne osoby. Nie wiadomo, czy były one również zamieszane w przestępstwo; prowadzone jest w tej sprawie śledztwo.

16-latek, który mieszka w Hagen z ojcem, miał podczas kontaktów w internecie poinformować o planowanym ataku. Ostrzeżenie o planach zamachu dotarło do niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji od zagranicznego wywiadu. Dziennik "Bild" poinformował, że według śledczych do ataku miała zostać użyta bomba domowej roboty.

Jak podaje "Der Spiegel", prokuratura w Duesseldorfie prowadzi śledztwo przeciwko 16-latkowi pod zarzutem przygotowywania poważnego aktu przemocy zagrażającego państwu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#terroryzm #Niemcy

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo