Najnowszy sondaż wyborczy: PiS i długo nic. Rośnie przewaga partii rządzącej nad opozycją

W najnowszym sondażu wyborczym Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 36,3 proc. głosów plasując się na pierwszym miejscu. W porównaniu z poprzednim badaniem partia Jarosława Kaczyńskiego notuje wzrost o ponad 2 pkt. proc. Druga jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 25,5 proc., której poparcie spada.

Sejm RP
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Z badania pracowni United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że PiS może liczyć na 36,3 proc.(wzrost o ponad 2 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniej ankiety), natomiast KO 25,5 proc. (spadek o ponad 2 pp). Trzecie miejsce objęła Polska 2050 osiągając 10,6 proc. (spadek o 0,6 pp). Konfederacja i Lewica mogą liczyć na 8 proc. (odpowiednio wzrost o ponad 2 pp i 1 pp). PSL-Koalicja Polska znalazłaby się poza Sejmem – osiągnięto 4,8 proc.

6,4 proc. ankietowanych nie wiedziało na kogo oddałoby głos.

Jak wynika z badania, 58,5 proc. wyborców zadeklarowało udział w wyborach. Jest to 6 proc. wzrost. „Zdecydowanie tak” powiedziało 40,2 proc. badanych, „raczej tak” - 18,3 proc. osób. 37,6 proc. zapowiedziało, że nie weźmie udziału w wyborach. „Zdecydowanie nie” – odpowiedziało 27,3 proc., 10,3 proc – „raczej nie”.

3,9 proc. nie wiedziało, czy poszłoby do urn.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 27 sierpnia 2021 roku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Drugi sondaż daje zwycięstwo PiS

Wzrost poparcia Prawa i Sprawiedliwości i spadek dla Koalicji Obywatelskiej potwierdza kolejny sondaż.

"Na starcie nowego sezonu politycznego Prawo i Sprawiedliwość nadal zajmuje pierwsze miejsce na podium z wynikiem ponad 35 proc. poparcia. Platforma Obywatelska utrzymuje wzrost notowań, który osiągnęła po powrocie do krajowej polityki Donalda Tuska – 25,7 proc., na Polskę 2050, podobnie jak na Lewicę, chce głosować ok. 10 proc. wyborców. Konfederacja może liczyć na ponad 6 proc."

- wynika z kolei z sondażu przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" przez IBRiS.

Jak czytamy, w porównaniu z sondażem sprzed miesiąca, przeprowadzonym przez IBRiS, PiS notuje wzrost notowań o niecałe 2 pkt, Platforma – nieznaczny spadek, tak jak i Polska 2050, Lewica – wzrost o ponad 2 pkt, PSL-Koalicja Polska traci 1 pkt, a Konfederacja tyle samo zyskuje. Nieco mniejsza jest grupa niezdecydowanych – w lipcu 11,8, a w sierpniu 9,2 proc.

53,8 proc. badanych "zdecydowanie" lub "raczej" poszłoby do wyborów, gdyby te odbywały się w miniony weekend. Odpowiedź "zdecydowanie nie" lub "raczej nie" wybrało 39,3 proc. Opcję "trudno powiedzieć" lub "nie wiem" wybrało 7 proc. pytanych.

IBRiS przeprowadził badanie metodą CATI w dniach 27-28 sierpnia 2021 r. na grupie 1100 respondentów.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, Rzeczpospolita, Wirtualna Polska

#polityka

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo