10 lat z „Gazetą Polską Codziennie”! ZOBACZ WIDEO z gali "GPC"

Gazeta Polska Codziennie jest konserwatywnym dziennikiem ukazującym się od 9 września 2011 r. W chwili wejścia na rynek oficjalnym mottem tytułu było: „Chcesz demokracji, patrz na ręce władzy”. Początkowo profil dziennika – jak mówił redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz – miał charakter „polityczno-plotkarski z dużym naciskiem na sport”, jednak z czasem z formy tabloidowej zrezygnowano. Dziennik ma wiernych czytelników, z których duża część działa w klubach „Gazety Polskiej”. Może też się poszczycić, że jego funkcjonowanie opiera się na kapitale polskim.

Tomasz Sakiewicz

19 sierpnia 2021 r. w Renaissance Warsaw Airport Hotel odbyła się jubileuszowa gala 10-lecia „Gazety Polskiej Codziennie”. – Energia, żywiołowość, ale też odrobina szaleństwa sprawiły, że 10 lat temu w pięknej kamienicy, której historia sięga 1929 r., przy ul. Filtrowej, w sercu Warszawy, zebrała się grupa odważnych dziennikarzy. Postanowili oni wprowadzić na rynek prasowy nowy tytuł – mówiła Sylwia Krasnodębska, dziennikarka „Gazety Polskiej Codziennie”, która poprowadziła uroczystość.

Wydarzenie rozpoczęto od odczytania listów do redakcji. List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta.

„We wrześniu 2011 r., kiedy ukazał się pierwszy numer »Gazety Polskiej Codziennie« zróżnicowanie oferty na rynku mediów ogólnopolskich pozostawiało wiele do życzenia. Państwa publikacje zyskiwały rozgłos, ponieważ wykraczały poza ciasne ramy narracji ówczesnych mediów głównego nurtu” – napisał prezydent. „Wokół nowego czasopisma skupiła się społeczność́ dziennikarzy oraz tysięcy wiernych czytelników, którzy – zaopatrzeni w dostarczone na czas informacje – sami stawali się̨ liderami opinii w swoich środowiskach”

– podkreślił Andrzej Duda.

Sylwia Krasnodębska odczytała list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego:

„Po tej dekadzie nie sposób wyobrazić́ sobie rodzimego rynku medialnego bez Państwa tytułu. Tak wrósł on w nasze życie, tak mocno zaznacza swoją obecność́, iż trudno uwierzyć́, że nasza dzisiejsza Jubilatka ma dopiero 10 lat. Ale to tylko z jednej strony. Z drugiej bowiem ma aż 10 lat. Bo kiedy się̨ przyjrzymy inicjatywom, które swego czasu podjęły wyzwanie i rzuciły rękawicę̨ lewicowo-liberalnemu establishmentowi i jego faktycznemu medialnemu monopolowi, to okaże się, że niejedna z nich – z różnych zresztą̨ przyczyn – nie sprostała trudnościom. Wybierana przez nich droga była bowiem bardzo trudna, najeżona rozlicznymi przeszkodami i pełna pułapek. Ale »Gazecie Polskiej Codziennie« się udało”

– napisał prezes PiS.

List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

„Dekada istnienia »Gazety Polskiej Codziennie« to czas wyjątkowy dla naszego kraju – czas odważnych zmian, w moim przekonaniu niesłychanie ważnych i potrzebnych. Wierzę, że przed nami dobry czas dla Polski, że Państwa dziennik nadal będzie wypełniał misję informowania Polek i Polaków o sprawach dla nich najważniejszych”

– napisał premier.

Poseł PiS Marek Suski przeczytał list od wiceprezesa rady ministrów i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

„Jubileusz tytułu to przede wszystkim święto polskiej prasy. Niektóre media posługują się pustymi sloganami. Mówią: »Cała prawda, całą dobę̨«, nieobiektywnie opisując rzeczywistość́, by realizować́ obce interesy. Polska powinna mieć́ instrument zapobiegający przejmowaniu mediów przez wrogie nam podmioty zewnętrzne. W dobie ataków hakerskich i dezinformacji jest to nasz – jako rządzących – obowiązek. Dziś́ stajemy w obronie polskiej racji stanu, stawiając czoło wyzwaniom współczesnego świata. Chcę Państwa zapewnić́ – nic co o nas bez nas”

– napisał wicepremier.

Gratulacjom nie było końca

Marszałek senior Antoni Macierewicz podczas przemowy podkreślił, że „Gazeta Polska Codziennie” była pierwszym od lat wolnym tytułem, który pisał o polskich sprawach. – To było wielkie wyzwanie rzucone aparatowi sowieckiemu, który chciał zdominować świadomość polską. Za to najserdeczniejsze gratulacje – powiedział Antoni Macierewicz.

W trakcie wydarzenia głos zabrała również minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Kiedy jesteśmy odważni, głosimy prawdę, nie jest nam łatwo. Ale państwo czyniliście to przez te 10 lat – powiedziała minister.

– Państwo też prowadzicie dialog, konstruktywny dialog, aby wprowadzane obecnie rozwiązania były coraz lepsze, coraz doskonalsze dla Polaków

– podkreśliła minister Maląg.

Wspomnijmy trudne początki

Po wypowiedzi pani minister, rozpoczęła się debata, w której uczestniczyli: Tomasz Sakiewicz, Katarzyna Gójska, Piotr Lisiewicz, Dorota Kania oraz Dawid Wildstein. Członkowie redakcji z sentymentem wspominali spontaniczne i niełatwe początki „Codziennej” oraz podkreślili, jak istotny wpływ na dorobek kulturowy miał dziennik, wymieniając tym samym książki, które powstały ze zbiorów publikacji w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Nadszedł czas nagród

Podczas gali wręczono Nagrodę Wolności Słowa. Wyróżnione zostały kluby „Gazety Polskiej”, których kluczową rolę podkreślili Tomasz Sakiewicz i Katarzyna Gójska. Nagrodę odebrali Violetta Mackiewicz-Sasiak, przewodnicząca klubu w Wejherowie, oraz Adam Borowski, szef warszawskiego klubu „GP”. Violetta Mackiewicz-Sasiak w trakcie laudacji z uśmiechem wspominała, jak 10 lat temu musiała kłócić się ze sprzedawcą kiosku, który „na przekór chował dziennik pod ladą”. Oboje mówców podkreśliło, jak bardzo wyczekiwali pojawienia się medium pokroju „Gazety Polskiej Codziennie” i jak ciężko było ją początkowo zdobyć.

Drugą nagrodę wręczyli Tomasz Sakiewicz oraz Piotr Lisiewicz. Uhonorowana została firma PKN Orlen. Nagrodę odebrał Janusz Szewczak, który z dumą oznajmił, że nasz dziennik czyta ochoczo codziennie.
Następnie głos zabrała Beata Dróżdż, prezes zarządu spółki Forum, wydawcy „Gazety Polskiej Codziennie”. Pani prezes ze wzruszeniem wspominała swoje początki z redakcją oraz podkreśliła rangę oddania wszystkich współtwórców gazety. W podziękowaniu za oddanie i zaangażowanie członkowie redakcji otrzymali pamiątkowe blachy drukarskie z pierwszego wydania.

Całemu wydarzeniu towarzyszyła niesamowita orkiestra Dziubek Band, która uraczyła gości wyjątkowym koncertem. Jak na urodziny przystało, pojawił się również spektakularny tort w kształcie logo „Gazety Polskiej Codziennie”.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Gazeta Polska Codziennie

Mateusz Sobstel
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo