Najstarszy pomnik Olsztyna powraca. Popiersie Mikołaja Kopernika znowu na cokole

Popiersie Mikołaja Kopernika, najstarszy pomnik Olsztyna, wrócił na cokół w Parku Podzamcze. Popiersie astronoma w czerwcu zrzucili z cokołu wandale, przez kilka tygodni pomnik był poddawany renowacji - poinformował olsztyński ratusz.

flickr

W czasie renowacji popiersie Kopernika zostało wyczyszczone, usunięto skorodowane uchwyty i zamocowania do cokołu oraz zamontowano nowe montowania.

- Zgodnie z prawem zgodę na powrót popiersia Mikołaja Kopernika na swoje miejsce musiał wydać Wojewódzki Konserwator Zabytków. Formalności te zostały spełnione

 - podał olsztyński ratusz.

Popiersie Mikołaja Kopernika z Parku Podzamcze w pobliżu restauracji Cassablanca zostało wykonane jeszcze przed II wojną światową, gdy Olsztyn - zwany wówczas Allenstein - był miastem w Prusach Wschodnich. Inicjatorami ustawienia tego pomnika byli miejscy radni. Wykonano je w Berlinie w pracowni rzeźbiarza Johannesa Götza.

Pierwotnie spiżowe popiersie astronoma było umieszczone na postumencie pod architektonicznym baldachimem, wspartym na filarach i znajdowało się przed groblą zamkową. Stało tam do 1946 roku. Obecnie pomnik stoi w Parku Podzamcze, a na zmienionym cokole wykuty został napis w języku polskim: „Obrońcy grodu olsztyńskiego przed najeźdźcą krzyżackim. Wielkiemu Polakowi Mikołajowi Kopernikowi wdzięczni Polacy”.

Kilkadziesiąt metrów dalej, z drugiej strony olsztyńskiego zamku znajduje się inny pomnik Kopernika, którego przechodnie często łapią za nos wierząc, że taki gest przynosi szczęście.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Mikołaj Kopernik #Olsztyn

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo