"Z Tuskiem nie przyszły lepsze standardy". Politycy opozycji bez entuzjazmu. Wskazują na problemy

Powrót Donalda Tuska dziś nie zwiastuje powiększenia elektoratu - uważa europoseł Robert Biedroń. Jego partyjny kolega Krzysztof Gawkowski uważa, że bycie "totalną opozycją" nic nie pomoże, a Grzegorz Schetyna twierdzi, że będzie bardzo ciężko, by "jedna partia pokonała PiS". Taki jest stan opozycji dwa tygodnie po powrocie byłego premiera do szefowania w Platformie Obywatelskiej.

Donald Tusk i Borys Budka
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Powrót Tuska i jego skutki

Czy powrót Donalda Tuska przyniósł oczekiwane skutki? Okazuje się, że nie wszyscy tak twierdzą. Choćby Robert Biedroń, który wciąż wskazuje na wiele problemów opozycji.

- Dziś Koalicja Obywatelska i Polska 2050 Hołowni zjadają siebie nawzajem. A chodzi o to, byśmy wszyscy zyskali. Im silniejsza opozycja, tym bardziej prawdopodobne będzie pokonanie PiS. Ja trzymam za to kciuki. W każdej konfiguracji, w której to będzie możliwe, czy to obok siebie, czy idąc jako jeden wielki blok, trzeba wykorzystać szansę

- podkreślił w rozmowie z "Faktem".

"Boję się, że powrót Tuska, dzisiaj przynajmniej, nie zwiastuje powiększenia elektoratu, ale większą nagonkę, większą polaryzację, więcej wewnętrznych, niepotrzebnych starć" - stwierdził Biedroń, dolewając oliwy do ognia:

To, jak potraktowano Rafała Trzaskowskiego, jak zmarnowano ten kapitał, pokazuje, moim zdaniem, że z Tuskiem nie przyszły lepsze standardy i większa siła dla opozycji, lecz wewnętrzna rozgrywka interesująca może medialnie

Totalna opozycja? To nie przejdzie!

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski został z kolei zapytany o możliwą budowę jednego bloku opozycji do wyborów parlamentarnych.

- Donald Tusk chce budować centroprawicę, która jest oparta na chadeckich korzeniach Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL. I bardzo dobrze, to oznacza, że na wybory powinny być dwa bloki: jeden centrowy pod wodzą Tuska, drugi - lewicowy

 - oświadczył Gawkowski.

Podkreślił, że opozycja powinna ze sobą współpracować, ale o jakiejkolwiek koalicji można mówić dopiero po wyborach. Tylko... jak wygrać z PiS?

- Jeżeli ktoś uważa, że z PiS-em wygra tylko byciem totalną opozycją, to ja mówię: nie wygra. Z PiS-em można wygrać racjonalnym programem, który będzie tam, gdzie są oczekiwania ludzi

- dodał Gawkowski.

Schetyna: Będzie ciężko, by jedna partia pokonała PiS

Do aktualnej sytuacji opozycji odniósł się też jeden z byłych liderów PO Grzegorz Schetyna. Podkreślił potrzebę szerokiej współpracy. "Potrzebujemy nowych środowisk, ludzi spoza polityki, potrzebujemy młodych, samorządowców. Potrzebujemy tej werwy, która była w kampanii Rafała Trzaskowskiego" – powiedział.

Ocenił, że "będzie bardzo ciężko, żeby jedna partia pokonała PiS".

- PO ma być osią tej większej, zwycięskiej konstrukcji

 - wskazał w rozmowie z "Faktem". Jednak ostatnie sondaże wskazują, że Platformie o pierwsze miejsce będzie niezwykle ciężko.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Donald Tusk #opozycja

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo