Znane leki obniżają śmiertelność na COVID-19

Substancje stosowane przeciwko nadciśnieniu tętniczemu obniżają śmiertelność wśród osób, które zostały zainfekowane koronawirusem. Spada ona wraz z ich stosowaniem o 32 proc. – to najnowsze wnioski z badania przeprowadzonego przez naukowców Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Internistycznej (SEMI).

Steve Buissinne/pixabay.com/service/license/

W komunikacie autorzy studium tłumaczą, że liczba zgonów jest niższa w przypadku używania dwóch grup substancji stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Według zespołu badaczy SEMI, którzy swoje studium opublikowali w naukowym piśmie „Journal of Clinical Medicine”, wysoką skuteczność w hamowaniu śmiertelności chorych na Covid-19 zaobserwowano przy użyciu inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI), czyli dobrze znanej grupy leków stosowanych głównie w terapii nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca.

Drugą skuteczną grupą leków w obniżaniu śmiertelności zakażonych koronawirusem okazały się w badaniu hiszpańskich naukowców antagonisty receptora angiotensyny II (ARB). Także ta grupa leków powszechnie stosowana jest do leczenia nadciśnienia tętniczego. A mechanizm ich działania polega na blokowaniu receptora angiotensynowego typu 1.

Naukowcy tłumaczą, że w toku swoich badań brali pod uwagę przede wszystkim starszą wiekowo grupę pacjentów, ze względu na to, że to właśnie seniorzy są szczególnie narażeni na zgon wskutek zarażenia koronawirusem. Średnia wieku w przypadku grupy badawczej wyniosła 67 lat.

Jak się okazuje, w sumie w całym badaniu sprawdzono oddziaływanie leków na nadciśnienie u blisko 3 tys. pacjentów z nadciśnieniem. Dla porównania wskaźnika śmiertelności użyto grupy zakażonych koronawirusem liczącej ponad 7 tys. osób bez problemów z nadciśnieniem tętniczym.

Naukowcy wskazali, że wydzielona podczas studium grupa pacjentów cierpiała równocześnie na COVID-19 oraz na nadciśnienie tętnicze, stąd przyjmowała leki z grupy ACEI oraz ARB. Podkreślili, że terapia tymi środkami nie została na nich wymuszona.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#zdrowie #nadciśnienie tętnicze #leki na ciśnienie

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo