Impuls rozwojowy dla Pomorza Zachodniego. Premier wskazuje na Polski Ład

W Porcie Szczecin odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz Brudzińskiego i wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka. Padły słowa o wielkich inwestycjach, a szef rządu zapewnił, że Polski Ład przyczyni się do rozwoju całego regionu.

Marek Gróbarczyk, Mateusz Morawiecki, Joachim Brudziński
Krystian Maj/KPRM

Polski Ład uprzemysłowi region

"Szczecin ze Świnoujściem jest i staje się coraz bardziej takim hubem technologiczno-energetycznym Polski" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wskazał na rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu.

- To będzie jedno z głównych miejsc dostaw gazu do Polski. Ale to początek drogi do ponownego uprzemysłowienia Szczecina, Świnoujścia, Zachodniego Pomorza

 - powiedział szef rządu.

Premier podkreślił, że "wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury". Zaznaczył, że Polski Ład dla Zachodniego Pomorza to ponowne uprzemysłowienie tego regionu, a z drugiej strony tysiące mniejszych inwestycji.

"Pomorze Zachodnie nie ma barw partyjnych"

Brudziński z kolei, przywołując słowa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że istotą rzeczy jest to, iż silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu, podkreślał, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości, szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, dla premiera Morawieckiego, "Pomorze Zachodnie nie ma barw partyjnych".

- My rozumiemy nasze zobowiązania i zadanie jako pracę, służbę na rzecz naszego regionu i takie działania będziemy podejmować

- zapewnił.

Dodał, że dzisiaj Szczecin daje szanse na to, że poprzez inwestycje infrastrukturalne, będzie również bardzo silnym ośrodkiem akademickim. "Zależy nam na tym, aby młodzież z Pomorza Zachodniego i innych regionów naszego kraju przyjeżdżała do Szczecina, tutaj studiować, tutaj się uczyć" - zaznaczył.

Brudziński stwierdził też, że doczekaliśmy czasu, że "polski premier przyjeżdża do polskiego Szczecina i z dumą ogłasza sukcesy polskiej gospodarki, potencjału akademickiego, naukowego, potencjału pięknego Pomorza Zachodniego".

- Warto o tym pamiętać, że stosunkowo niedawno mieliśmy premiera, który podejmował decyzje - albo ich nie podejmował - na korzyść portów niemieckich, na korzyść stoczni holenderskich

 - powiedział pod adresem byłego premiera Donalda Tuska.

"Realizujemy ogromne inwestycje"

- Dzisiaj realizujemy ogromne inwestycje - w rozbudowę portów, to jest ok. 1,5 mld zł, które jest zaangażowane ze środków tylko i wyłącznie portowych. To jest 1,5 mld (...), które jest realizowane właśnie poprzez przebudowę całego układu torowego w tym zakresie i półtora miliarda na (...) pogłębienie 12 i pół metra do Szczecina, tworząc (...) w Szczecinie możliwość rozwoju gospodarczego w oparciu o port, o przyjmowanie znacznie większych statków i w ten sposób zwiększenie możliwości przeładunkowych Szczecina

 - powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej Marek Gróbarczyk. 

Jak dodał, "mamy sytuację, w zasadzie na progu pandemii, że 17 i pół proc. wzrosły przeładunku w Szczecinie i Świnoujściu".

- To jest sytuacja, której chyba nikt się nie spodziewał, że w momencie pandemii będziemy mieli wzrost, duży wzrost, odbicia przeładunkowego. Zakładamy, że będzie ten proces realizowany, (...) podnoszenia przeładunków, bo taka jest tendencja i stajemy się światowym hubem. To jest dla nas rzecz podstawowa

 - tłumaczył wiceminister.

Gróbarczyk mówił też o budowie nowego doku, "największego w tej części Europy, który za chwilę się rozpoczyna" oraz o programie "Batory", który także jest realizowany.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Polski Ład #Szczecin

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo