Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich bliżej niż kiedykolwiek? "Te kandydatury zbliżają wszystkich"

Głosowanie w Senacie ws. ustawy ratyfikacyjnej, akcja szczepień oraz wybór Rzecznika Praw Obywatelskich - na pytania w tych kwestiach podczas konferencji prasowej odpowiadał dziś premier Mateusz Morawiecki. Odnosząc się do RPO, zaznaczył, że wypracowanie konsensusu jest coraz bliżej. Dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się 15 czerwca.

Zdjęcie ilustracyjne
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Kompromitacja większości senackiej

Senat bez poprawek przyjął wczoraj ustawę ratyfikacyjną związaną z wdrożeniem Funduszu Odbudowy UE. Wcześniej niespodziewanie senatorowie odrzucili poprawkę KO i PSL, która zakładała wprowadzenie do ustawy preambuły regulującej sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy. O odrzuceniu preambuły, jak wynika z informacji na stronie internetowej Senatu, zdecydowały głosy dwóch senatorów KO. Przeciw zagłosował Aleksander Pociej, a w głosowaniu nie wziął udziału Leszek Czarnobaj. Obaj głosowali zdalnie. 

Klęska większości senackiej uznana została za kompromitację, a Koalicja Obywatelska zapowiada wyciągnięcie konsekwencji od senatorów. 

Premier Mateusz Morawiecki wyraził dziś zadowolenie, że głosowanie w Senacie "tak bezproblemowo przeszło".

- Rozumiem, że te próby dodatkowego jakiegoś zakłócenia trybu ratyfikowania nie udały się ze strony PO. I to dobrze, że się nie udały, bo dzięki temu ustawa od razu trafiła do podpisu prezydenta

- zaznaczył Morawiecki.

Jak dodał, teraz będzie można szybko zakończyć proces ratyfikacyjny.

Zaszczep się... w czerwcu?

Premier został też zapytany na konferencji prasowej, czy w długi weekend czerwcowy zostanie powtórzona akcja szczepień plenerowych na wzór akcji "Zaszczep się w majówkę".

- Na ten moment nie ma takiego planu, ale pytanie mnie zainspirowało. Zwrócę się z takim pytaniem do naszego zespołu sterującego Narodowym Programem Szczepień i do naszej Rady Medycznej, czy warto taką akcje powtórzyć. Jeśli tak, to ją oczywiście powtórzymy

 - odpowiedział premier.

W maju ponad 41 tys. osób skorzystało z akcji "Zaszczep się w majówkę!", przyjmując jednodawkowy preparat przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson. W ramach akcji, od 1 do 3 maja mobilne punkty szczepień pojawiły się m.in. we Wrocławiu, Toruniu, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Gdyni, Chorzowie, Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, Poznaniu i Szczecinie.

Na szczepienie nie było zapisów czy rejestracji. Wystarczyło się zgłosić z e-skierowaniem i poczekać na swoją kolej. Przed zastrzykiem pacjenci przechodzili standardową kwalifikację. Rządowe dane mówią, że łącznie zaszczepiono w tej formule 41 292 osoby.

Ostateczny wybór RPO?

Podczas konferencji poruszono też kwestię Rzecznika Praw Obywatelskich. Prof. Marcin Wiącek został zgłoszony jako wspólny kandydat na RPO: KO, KP-PSL, Lewicy, Polski 2050, koła Polskie Sprawy i posłów niezrzeszonych. Pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia, m.in. lider partii Jarosław Gowin, a także poseł PiS Zbigniew Girzyński. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że kandydatką PiS na RPO jest senator niezależna Lidia Staroń.

Mateusz Morawiecki powiedział, że cieszy się, iż "jesteśmy coraz bliżej wypracowania pewnego konsensusu".

- Te dwie kandydatury już są dużo bardziej akceptowalne dla szerokiego spektrum różnych partii

 - zauważył premier.

Zaznaczył, że wcześniej inne kandydatury na RPO przepadały już na etapie głosowania sejmowego, a inne w Senacie.

- Uważamy, że mieliśmy bardzo dobrych kandydatów, ale ponieważ sytuacja polityczna ukształtowała się tak jak to widzimy, to te dwie kandydatury dzisiaj są takimi, które już dużo bardziej zbliżają wszystkich. Myślę, ze dojdzie do pewnego rodzaju już ostatecznych wyborów

 - ocenił Morawiecki.

Dodał, że w sprawie tego jak będą głosowali posłowie Zjednoczonej Prawicy będą jeszcze podejmowane "ostateczne uzgodnienia" w ramach klubu. Premier podkreślił, że w kontekście różnicy zdań co do RPO "nie widzi żadnych zagrożeń dla funkcjonowania Zjednoczonej Prawicy".

Jak dziś ogłoszono, 15 czerwca odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#RPO #parlament #polityka #Sejm #premier #Mateusz Morawiecki

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo