Dziennikarze Onetu napisali książkę o "przykrywkowcu". Dorota Kania ujawnia, kim jest "Zwierzak"

Dwóch dziennikarzy Onetu napisało książkę o "Zwierzaku". Tytułowy bohater to "policyjny przykrywkowiec". Według Doroty Kani, chodzi o Jerzego Hybińskiego. - Z ramienia włocławskiej SB zabezpieczał proces funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oskarżonych o uprowadzenie i zamordowanie bł. księdza Jerzego Popiełuszki, który rozpoczął się w Toruniu 27 grudnia 1984 roku - pisała o nim w 2019 roku "Gazeta Polska".

Dorota Kania ujawnia, kim jest tytułowy "Zwierzak"
fot. PAP/ twitter @Dorota Kania

Janusz Schwertner z Onetu już w ubiegłym roku zapowiadał wydanie książki o "policyjnym przykrywkowcu". - Mógłbym opowiadać o naszym bohaterze godzinami. Według mnie, to człowiek z odrębnej Galaktyki. Właściwie wystarczy przyjrzeć się jego twarzy - zachwalał dziennikarz, który razem z Mateuszem Baczyńskim napisał książkę "Zwierzak".

Dorota Kania ujawniła dziś, że tytułowym "Zwierzakiem" jest Jerzy Hybiński. To postać doskonale znana, były referent techniki operacyjnej oraz inspektor w Milicji Obywatelskiej.

Kim jest Jerzy Hybiński?

Postać Jerzego Hybińskiego przed dwoma laty przypomniano w "Gazecie Polskiej". Warto przypomnieć sobie, kto jest bohaterem książki Schwertnera i Baczyńskiego.

- Jerzy Hybiński, zgłosił się do pracy w milicji na ochotnika w czerwcu 1981 roku, gdy trwał "karnawał Solidarności". We wrześniu pracował już w Służbie Bezpieczeństwa jako pracownik operacyjny. (...) Z ramienia włocławskiej SB zabezpieczał proces funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oskarżonych o uprowadzenie i zamordowanie bł. księdza Jerzego Popiełuszki, który rozpoczął się w Toruniu 27 grudnia 1984 roku. Rok później, po zakończeniu zaocznych studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Hybiński napisał wniosek o przeniesienie do Wydziału Zabezpieczenia Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych, w skład którego wchodziła Sekcja Bojowa

- pisano w 2019 roku.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#służby specjalne #Polska #literatura #książka #Jerzy Hybiński

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo