Poprawki do ustawy ratyfikacyjnej - możliwe?

Specyficzna treść ustawy ratyfikacyjnej ws. zasobów własnych UE skutkuje niedopuszczalnością uchwalania do niej poprawek; treść ustawy ogranicza się do jednoznacznego wyrażenia zgody na ratyfikację i terminu wejścia w życie ustawy - mówił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk podczas posiedzenia senackich komisji.

Piotr Wawrzyk / fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz - 71. posiedzenie Sejmu - dzień drugi, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74555124

W środę połączone senackie komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej rozpatrują ustawę o wyrażeniu zgody na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE.

Wiceszef MSZ podczas posiedzenia komisji przypomniał, że decyzje dotyczące zwiększenia systemu zasobów własnych zapadły na posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 17-21 lipca ubiegłego roku i zostały potwierdzone 10 grudnia ub.r.

Jak dodał, zmiana w systemie zasobów własnych oznacza zmianę finansowania budżetu UE, w tym zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 oraz specjalnego instrumentu nazywanego potocznie Funduszem Odbudowy. Podkreślił, że decyzja ta może wejść w życie dopiero po wyrażeniu zgody przez wszystkie państwa członkowskie.

Wawrzyk przypomniał, że do tej pory decyzja ta została ratyfikowana przez 20 z 27 państw UE. Odniósł się także do trybu ratyfikowania tej decyzji, która w Polsce - jak mówił - oznacza ratyfikację poprzez ustawę przyjętą przez Sejm i Senat.

Zaznaczył, że zgodnie z konstytucją to rząd prowadzi politykę zagraniczną i zgodnie z dotychczasową praktyką ustawy dotyczące umów międzynarodowych były przyjmowane przez obie izby parlamentu.

- Treść ustawy ratyfikacyjnej ogranicza się do jednoznacznego wyrażenia zgody na dokonanie ratyfikacji oraz określenie terminu wejścia jej w życie

- mówił wiceszef polskiej dyplomacji.

Podkreślił, że wynika to zarówno z przepisów konstytucyjnych, jak i ugruntowanej praktyki. - Uważam, że specyficzna treść ustawy ratyfikacyjnej skutkuje niedopuszczalnością uchwalania do niej poprawek - mówił Wawrzyk.

Jednocześnie zaznaczył, że Senatowi przysługuje prawo do wnoszenia poprawek, ale w ramach treściowych ustawy wyznaczonych przez Sejm. Zdaniem Wawrzyka, jeśli poprawki wykraczają poza treść ustawy uchwalonej przez Sejm, to należy je uznać za samoistną inicjatywę senacką.

Sejm uchwalił tę ustawę 4 maja. Ratyfikacja grudniowej decyzji Rady Europejskiej przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia m.in. Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat. Z kolei podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, który został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej 3 maja. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Polska #polityka #parlament

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo