Niezwykłe odkrycie podczas remontu

Podczas remontu zabytkowego budynku pocztowego w Elblągu natrafiono na niezwykłe odkrycie architektoniczne - podała Poczta Polska. U szczytu elewacji odnaleziono osiem oryginalnych tzw. "kobyłek", czyli otworów przeznaczonych do wywieszania flag.

zabytek.pl,

Pochodzącemu z 1887 roku budynkowi stopniowo przywracana jest dawna świetność, dzięki prowadzonym pod kuratelą konserwatora zabytków i trwającym nadal pracom remontowym. Według pocztowców podczas tych prac natrafiono na znalezisko o znaczeniu historycznym.

"Przy okazji oględzin i renowacji dachu budynku, uwagę zwrócono na osiem niezidentyfikowanych otworów, znajdujących się w górnym gzymsie. Otwory okazały się zachowanymi oryginalnie niemieckimi kobyłkami, przeznaczonymi do wywieszania flag. Zagadką pozostaje ustalenie, kiedy owe otwory powstały"

- przekazała rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej S.A. Justyna Siwek.

Jak zaznaczyła, to niezwykłe odkrycie architektoniczne Poczta Polska postanowiła wykorzystać w związku z niedawnymi obchodami Dnia Flagi. Na stronie czołowej budynku, w zabytkowych kobyłkach wywieszono i umocowano osiem siedmiometrowych flag, o długości sięgającej górnej części okien parterowych.

Historia zabytkowego kompleksu elbląskich budynków pocztowych sięga XIX wieku. Wcześniej na tym terenie stała okazała kamienica należąca do dyrektora miejscowego banku. W maju 1807 roku nocował w niej Napoleon Bonaparte, który wizytował stacjonujące w pobliżu regimenty kawalerii. W 1831 roku kamienicę rozebrano.

Urząd Pocztowy Elbląg 1 został zbudowany w 1887 roku przez firmę Otto Depmeyera, wykonawcę najokazalszych budowli miasta i okolicy na przełomie XIX i XX stulecia. Od chwili powstania aż do dzisiaj kompleks stanowi siedzibę poczty. W czasie II wojny światowej budynek ocalał, choć uległ bardzo poważnym zniszczeniom.

Elbląski budynek Poczty Polskiej jest dwupiętrowy, o dużej kubaturze, przykryty dachem dwuspadowym, z metalową wieżyczką nad elewacją boczną. Ceglane elewacje, dzielone zdobionymi lizenami charakteryzują się z bogatym zdobnictwem. Od frontu budynku umieszczono dwuarkadowe wejście w ryzalicie zwieńczonym dekoracyjnym szczytem. W połaciach dachu znajdują się niewielkie, prostokątne lukarny z ostrymi daszkami.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Elbląg #remont #odkrycie #kobyłki #Polska

bm
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo