Partnerstwo na rzecz Przygotowania do Pandemii (Pandemic Preparedness Partnership - PPP), uruchomione pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii w grupie siedmiu najbogatszych państw świata G7 złoży sprawozdanie na czerwcowym szczycie przywódców tego gremium i będzie doradzało, jak osiągnąć cel premiera Borisa Johnsona, jakim jest opracowanie szczepionek przeciwko przyszłym chorobom w ciągu 100 dni - podaje agencja Reutera.

- Pełniąca przewodnictwo w G7 Wielka Brytania jest zdeterminowana, aby współpracować z naszymi partnerami w celu lepszej odbudowy po kryzysie związanym z koronawirusem i wzmocnienia globalnego przygotowania do przyszłych pandemii

- powiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock przed wirtualnym dwudniowym spotkaniem grupy. - Ta nowa grupa ekspertów będzie w nadchodzących latach napędzać nasze działania w celu ochrony ludzi na całym świecie przed nowymi chorobami i ratowania życia - dodał.

Pracami Partnerstwa na rzecz Przygotowania do Pandemii będzie kierował główny doradca naukowy brytyjskiego rządu Patrick Vallance. Grupa kierująca PPP składa się z kierownictwa firm produkujących szczepionki przeciwko Covid-19 – brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmaceutycznego AstraZeneca, amerykańskich koncernów Pfizer i Johnson & Johnson - oraz naukowców.

Wielka Brytania poinformowała, że Koalicja na rzecz Innowacji w zakresie Przygotowania do Epidemii (CEPI), międzynarodowa agencja powołana w 2017 r. w celu rozwiązywania kryzysów zdrowotnych, otrzyma również 22,4 mln USD na wsparcie globalnej podaży i rozwoju szczepionek.