Apel Klubów „GP” do Jacka Kurskiego w sprawie emisji raportu dotyczącego katastrofy smoleńskiej

W imieniu Klubów „Gazety Polskiej” skierowany został do prezesa TVP Jacka Kurskiego apel o nadanie na antenie TVP1 i TVP Polonia filmu - raportu dotyczącego Katastrofy Smoleńskiej. „Teraz, gdy wyniki badań Podkomisji są już dostępne w formie filmowej, jest sprawą pierwszej wagi by film przedstawiający stan prac i wyniki badań Podkomisji zaprezentowany podczas obrad Sejmowej Komisji Obrony Narodowej w lipcu 2020 roku znalazł się na antenie TVP.” – czytamy w liście podpisanym przez Ryszarda Kapuścińskiego, Pawła Piekarczyka, Tadeusza Antoniaka i Macieja Rusińskiego.

kadr z filmu: "10 kwietnia 2010 Fakty | Film Raport"

Poniżej publikujemy pełną treść pisma:

Szanowny Panie Prezesie
W imieniu reprezentowanych przez nas środowisk: Klubów „Gazety Polskiej” i zebranego wokół działającego w USA Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego (Smolensk Disaster Commemoration Committee), zwracamy się do Pana z prośbą o wyemitowanie najpóźniej do 10 kwietnia br. w TVP 1 oraz w TVP Polonia filmowego raportu Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego, opublikowanego przez Podkomisję 30 lipca 2020 roku. Prosimy również o wyemitowanie w TVP Polonia filmu w angielskiej wersji językowej.

Filmowy Raport, obok ogłoszonego w poprzednich latach Raportu Technicznego, jest jedynym państwowym dokumentem dotyczącym przyczyn i okoliczności Katastrofy Smoleńskiej i jako taki powinien zostać przedstawiony przez Telewizję Publiczną wraz z komentarzem dotyczącym formalnego znaczenia tego Raportu. Taka jest Racja Stanu Rzeczypospolitej Polskiej.

Kluby „Gazety Polskiej” od pierwszego dnia uważały sprawę wyjaśnienia przyczyn Katastrofy Smoleńskiej i wskazania osób za nią odpowiedzialnych za jedno ze swoich najważniejszych zadań. To nasze środowisko zainicjowało comiesięczne Marsze Pamięci – pierwszy odbył się w czerwcu 2010 roku w Krakowie. Kluby „Gazety Polskiej” wraz z innymi środowiskami patriotycznymi w Polsce i za granicą konsekwentnie domagały się prawdy o Katastrofie Smoleńskiej. Już pod koniec września 2010 r. Kluby „Gazety Polskiej” złożyły podpisaną przez kilkadziesiąt tysięcy osób „Petycję do Kongresu USA w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem” w sprawie powołania międzynarodowej komisji, która wyjaśni przyczyny katastrofy. Podczas organizowanych na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, a także w całej Polsce miesięcznic, zawsze był odczytywany Apel Klubów „Gazety Polskiej”, domagający się wyjaśnienia tej największej tragedii jaka spotkała Polskę w powojennej historii.

Z kolei Komitet Smoleńsko – Katyński łącząc wiele organizacji i środowisk polonijnych od wielu lat organizuje w USA uroczystości rocznicowe, a także wiele spotkań z Rodzinami Smoleńskimi i naukowcami pracującymi nad wyjaśnianiem Katastrofy Smoleńskiej. Organizowano spotkania z politykami i działaczami społecznymi również wśród Amerykanów. Komitet wspomaga także działania polskiej dyplomacji i prowadzi lobbing polskich spraw wśród amerykańskich elit społecznych, gospodarczych i politycznych.

List do Pana Prezesa jest naturalną konsekwencją naszych wieloletnich działań. Teraz, gdy wyniki badań Podkomisji są już dostępne w formie filmowej, jest sprawą pierwszej wagi by film przedstawiający stan prac i wyniki badań Podkomisji zaprezentowany podczas obrad Sejmowej Komisji Obrony Narodowej w lipcu 2020 roku znalazł się na antenie TVP. Uważamy, że wyświetlenie Filmu – Raportu jest zawarte w misji Telewizji Publicznej, która jest obecnie z sukcesem realizowana przez TVP.

Łączymy wyrazy szacunku
Ryszard Kapuściński, Prezes Klubów „Gazety Polskiej”,
Paweł Piekarczyk, koordynator zagranicznych Klubów „Gazety Polskiej”,
Tadeusz Antoniak, Przewodniczący Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego,
Maciej Rusiński, Koordynator Klubów „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie.

Na łamach portalu niezalezna.pl informowaliśmy, już, że środowisko Klubów „Gazety Polskiej” stanęło w obronie przewodniczącego komisji badającej katastrofę smoleńską Antoniego Macierewicza po publikacji w tygodniku "Sieci". Wystosowany został list otwarty - jest również możliwość podpisania petycji. 

 

Źródło: niezalezna.pl

#TVP #Smoleńsk #podkomisja smoleńska #Antoni Macierewicz #Kluby Gazety Polskiej #Jacek Kurski

albicla.com@PiotrLukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo