Przedstawiamy listę najważniejszych inicjatyw IPN związanych tegorocznym Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wyślemy oddzielne komunikaty dotyczące uroczystości 1 marca br. - otwarcia wystaw na „Łączce” oraz odsłonięcia tablicy w Muzeum Żołnierzy Wyklętych, a także ws. promocji II wydania Atlasu polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956.

27.02 o godz. 18.00, kanał IPN TV na Youtube - "Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych". To spektakl muzyczny zrealizowany pod kierunkiem Marcina i Lidii Pospieszalskich. Utwory, które usłyszymy są zarejestrowano na płycie, którą inicjatorzy projektu z Fundacji Sztafeta wydali we współpracy z Edycją Św. Pawła oraz Instytutem Pamięci Narodowej: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/138893,Spektakl-muzyczny-Wilczy-slad-Piosenki-Niezlomnych-27-lutego-2021.html

28.02 godz. 20.00, w TVP3 oraz godz. 21.00 na ipn.gov.pl oraz w mediach społecznościowych IPN - 10. Koncert Galowy z Filharmonii Krakowskiej, poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Muzyczne widowisko, którego współorganizatorem jest krakowski IPN, objął patronatem Prezydent RP: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/138536,10-Koncert-Galowy-w-holdzie-Zolnierzom-Wykletym-Widowisko-patriotyczne-w-TVP3-i-.html

1 marca br.

godz. 12.00 - otwarcie wystaw plenerowych o rtm. Witoldzie Pileckim oraz o ppłk. Łukaszu Cieplińskim w ramach centralnych uroczystości, kwatera „Ł” na Powązkach Wojskowych w Warszawie, transmisja na kanale IPN TV na Youtube.

godz. 15.00 - uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej ppłk. Łukaszowi Cieplińskiemu i członkom IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

godz. 17.00 – dyskusja on-line o II wydaniu Atlasu polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956, na kanale IPN TV na Youtube: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/138730,Dyskusja-o-Atlasie-polskiego-podziemia-niepodleglosciowego-19441956-1-marca-2021.html

1 marca oraz w kolejnych dniach na profilach społecznościowych Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zostaną opublikowane kolejne odcinki spaceru po Kwaterze „Ł” Wojskowych Powązek. O historii tego miejsca, a także o działaniach poszukiwawczych opowie prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

5 marca premiera „smartfonowej” gry miejskiej ,,ANODA’’ na aplikacji Action Track. Gra przybliży uczestnikom postać Jana Rodowicza ,,Anody’’ – legendy Szarych Szeregów, zamęczonego w trakcie przesłuchania w styczniu 1949 r.

7 marca godz. 19.00 na kanale IPN TV na Youtube – internetowa premiera koncertu zespołu „Sonanto” poświęconemu Hieronimowi Dekutowskiemu ps. „Zapora” – „I zawsze zwycięstwo musiało ich być”.

Audiobook - Tak było. Wspomnienia partyzanta 3. i 5. Wileńskiej Brygady AK Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”. IPN wydał te wspomnienia w formie książkowej w 2019 r.: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/multimedia/138838,Audiobook-Tak-bylo-Wspomnienia-partyzanta-3-i-5-Wilenskiej-Brygady-AK-Jozefa-Ban.html?search=202621409

Prezentujemy 20 etiud filmowych przedstawiających żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Powstały one we współpracy Instytutu Pamięci Narodowej ze spółką Media Kontakt, przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Historii Polski oraz Miasta Lublin. Projekt został objęty patronatem Prezydenta RP.

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/66289,Zolnierze-Niezlomni-Zolnierze-Wykleci-cykl-etiud-filmowych.html


W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu – brzmi ustawowe uzasadnienie wprowadzenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W bieżącym roku już po raz dziesiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zgodnie z sugestią prezesa IPN Janusza Kurtyki prezydent Rzeczpospolitej Polski Lech Kaczyński w swojej inicjatywie ustawodawczej zaproponował, żeby to właśnie dzień 1 marca był poświęcony pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Inicjatywa ustanowienia tego dnia pamięci została podtrzymana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego i przyjęta przez Sejm ustawą 3 lutego 2011 r.

Temat „Żołnierzy Wyklętych” stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.” przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł wystawy rozpowszechnił określenie „Żołnierze wyklęci”. Dzisiaj rozumie się to jako „wyklęcie” przez totalitarny reżim komunistyczny, który przejął władzę w Polsce po II wojnie światowej. Jednak pierwotnie chodziło o ówczesne elity III RP, które również skazały na potępienie i zapomnienie Niezłomnych, którzy zbrojnie sprzeciwiali się sowieckiemu i komunistycznemu zniewoleniu.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Jest to rocznica zamordowania przez komunistyczne władze członków ostatniej, IV komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, głównego powojennego spadkobiercę Armii Krajowej w walce o niepodległość. W ten sposób chcemy jednak uczcić wszystkich walczących o naszą wolność po zakończeniu II wojny światowej. Wśród wielu organizacji należy tu wymienić zwłaszcza Narodowe Zjednoczenie Wojskowe. Należy też wspomnieć o kilkuset tysiącach osób cywilnych, które wspierały antykomunistyczne podziemie zbrojne.

1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, po zbrodniczym procesie sądowym, katyńskim strzałem w tył głowy zastrzelono siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Wciąż ich szukamy…