Poniżej przedstawiamy treść listu Tomasza Sakiewicza do użytkowników Albicli.


Szanowni Państwo,

20 stycznia o godz. 17 otworzyliśmy dla wszystkich, tworzony początkowo dla Klubów Gazety Polskiej, portal społecznościowy Albicla.com. Była to bezpośrednia reakcja na rosnącą cenzurę w internecie. Zdawaliśmy sobie sprawę, że portal wymaga jeszcze wiele pracy i kolejne jego funkcje będą udostępniane stopniowo w ciągu najbliższych tygodni.

Mimo to, portal spotkał się z gigantycznym zainteresowaniem. W ciągu dwóch dni dostaliśmy 60 tysięcy próśb o rejestrację, co jest niespotykanym w historii polskiego internetu wydarzeniem.

Przygotowywana przez nas infrastruktura powinna była to obsłużyć. Mimo to, wielu rejestrujących się nie otrzymuje potwierdzenia loginów. Dzieje się tak, gdyż blokowane są maile na serwerach poczt, na których nasi czytelnicy mają skrzynki. Awaryjnie podajemy mail dla osób, które nie dostają odpowiedzi, do klubów Gazety Polskiej: kontakt@gazetapolska.pl

Prawdziwym problemem stały się ataki trollingowe i hakerskie zorganizowanych grup przestępczych. Próbowano włamywać się do baz danych i blokować pracę portalu. Nie jest prawdą, że jakiekolwiek dane wyciekły. Jedynym efektem tych prób jest spowolnienie naszej pracy i czasowe utrudnienia w komentowaniu. W ostatnich latach na naszych portalach przeżyliśmy kilka ataków zorganizowanych przez rosyjskie służby. Mimo ich dolegliwości, żaden nie był tak szeroki i wielopoziomowy jak obecne.

Zwiększamy poziom zabezpieczeń i odsiewamy przestępców od ludzi, którzy chcą po prostu nawet najostrzej podyskutować. Jednocześnie próbuje się straszyć użytkowników naszego portalu rzekomymi zagrożeniami i na wszelkie sposoby zniechęcać do uczestnictwa w debacie. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest uruchomienie niekontrolowanych przez lewackie ruchy mediów społecznościowych. Dzisiaj to największe forum wymiany informacji i myśli i dlatego nie ustąpimy przed atakami. Wolność jest warta poświęcenia.

Tomasz Sakiewicz
Prezes spółki Słowo Niezależne - wydawcy portalu