Albicla – polska odpowiedź na Facebooka. Dziś start nowego portalu społecznościowego

Od dzisiaj można się rejestrować na nowym portalu Albicla.com, stworzonym przez media Strefy Wolnego Słowa, który ma być alternatywą dla światowych gigantów społecznościowych. Nie będzie na nim cenzury i blokowania kont, czyli praktyk, które dotychczas obserwowaliśmy m.in. na Facebooku, Twitterze, Instagramie i innych platformach. Jedno z haseł przyświecających naszej inicjatywie brzmi: „All Clear” (ALC), co w języku angielskim oznacza „wszystko jasne”.

Nie ma wątpliwości, że od kilku lat o kształcie internetu decydują globalne korporacje, takie jak: Facebook, Google, Twitter, Amazon itd. W ciągu ostatnich tygodni mogliśmy się przekonać, że ocenzurowanie w mediach społecznościowych prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa nie stanowi dla nich dużego wyzwania. Jednocześnie na masową skalę wspierały na swoich serwisach lewicowe, anarchistyczne ruchy, jak np. Black Lives Matter. Ten skrajny brak obiektywizmu wywołał ogromną falę oburzenia wśród użytkowników sieci na całym świecie, którzy zaczęli szukać alternatywy dla Facebooka i innych platform. Środowisko „Gazety Polskiej” przygotowało dla nich odpowiedź.

Już dzisiaj rusza portal Albicla.com, w którym konto może założyć każdy internauta ceniący sobie wolność słowa. Będzie to forum dyskusyjne, pozbawione cenzury praktykowanej przez światowych gigantów społecznościowych. Drugą maksymą przyświecającą jest: „ABC – A Better Choice”, co w języku angielskim oznacza „lepszy wybór”.

– Albicla ma być alternatywą dla serwisów, które tylko w teorii praktykują wolność słowa. Blokowanie w tych największych mediach prezydenta Donalda Trumpa oraz innych osób o konserwatywnych poglądach doprowadzi do tego, że za jakiś czas zaledwie grupka osób będzie miała monopol na przekazywanie informacji i kreowanie rzeczywistości w sieci

– zauważa Ryszard Kapuściński, prezes klubów „Gazety Polskiej”. Dodaje też, że na portalu będą mogli rejestrować się ludzie z całego świata.

– Na pewno będzie angielska wersja serwisu. Teraz pojawił się też pomysł na wersję węgierską. Sukcesywnie będziemy rozwijali naszą inicjatywę. Trzeba też podkreślić, że nie zaczynaliśmy od zera, bo Albicla powstała na bazie platformy stworzonej dla naszego środowiska, na której odbyły się już trzy wirtualne zjazdy klubów „GP” – mówi Kapuściński.

Od razu też uczulamy, że 20 stycznia zaprezentowana zostanie początkowa wersja portalu. Nie wszystkie funkcjonalności będą od razu gotowe. Albicla będzie systematycznie rozwijana, a kolejne działy i panele oddawane w ręce użytkowników. Założenie swoich kont na portalu przygotowanym przez nasze środowisko już zapowiedziało wielu przedstawicieli świata nauki i polityki.
 

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#Albicla.com #Gazeta Polska Codziennie

Jan Przemyłski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo